Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Etanol nowa mikstura domowa

-- piątek, 28 listopad 2008

E-Fuel 100 to pierwsza na świecie mikrorafineria etanolu przeznaczona do użytku przez konsumentów.

Nowy rodzaj stacji benzynowej już niedługo może pojawić się na podwórku w Twojej okolicy, a być może nawet na Twoim własnym. Stacje te wprowadzą całkiem nowe znaczenie do słowa „samoobsługa”, ponieważ kierowcy będą mogli nie tylko pompować własne paliwo — w tym przypadku etanol — ale również wytwarzać je ze zwykłego cukru, czy nawet z pozostałości kilku koktajli.

Samodzielna mikrorafineria etanolu, zwana E-Fuel 100, przeznaczona jest dla konsumentów pragnących ograniczyć ilość zużywanego przez siebie paliwa poprzez dopełnianie zbiorników etanolem domowej produkcji. Cały system zajmuje podobną ilość miejsca co konwencjonalna pompa paliwowa, a nawet przypomina nieco taką pompę wyglądem, jeśli wziąć pod uwagę wąż, dyszę i ekran LCD.

Kiedy jednak zajrzy się do wnętrza obudowy E-Fuel, znaleźć można technologie zautomatyzowanej fermentacji oraz destylacji monolitycznej, dzięki którym produkcja etanolu w domu to będzie pestka. Zainwestować trzeba w cukier, wodę, drożdże i zasilanie, a otrzymujemy etanol i wodę. To takie proste – twierdzi Tom Quinn, przedsiębiorca z Silicon Valley, który stworzył E-Fuel w 2007 r. wraz z naukowcem zajmującym się etanolem Floydem Butterfieldem.

Według Quinna, który najlepiej znany jest z wynalezienia technologii służącej do kontroli ruchu wykorzystywanej w Nintendo Wii, system ten jest w stanie produkować ok. 19 litrów etanolu dziennie, przy czym wytworzenie tej ilości wymagać będzie od 4,5 do 6,4 kg cukru. Odpowiedni jest cukier z buraków, trzciny, kukurydzy, czy nawet z celulozy. Urządzenie działa przy standardowym zasilaniu z sieci o napięciu 110 lub 220 V i zazwyczaj zużywa ok. 150 W prądu dziennie. E-Fuel potrzebuje ok. tygodnia, by wyprodukować partię ponad 130 litrów etanolu z cukru. Jeśli jako surowiec zastosowany zostanie alkohol, proces trwa krócej, pozwalając na produkcję 265 litrów tygodniowo. System, który trafi na rynek pod koniec roku, kosztować będzie 9 995 USD.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce