Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Elektronika wyścigów - DRAG RACING

-- niedziela, 01 czerwiec 2008

„Czarne skrzynki” polepszają wyniki wyścigów

Rejestratory danych niegdyś uważane za wyłączną domenę dużych samolotów handlowych przeniosły się na tor wyścigowy. Niemalże wszystkie znaczące pojazdy wyścigowe wyposażone są w tak zwane „czarne skrzynki” umożliwiające rejestrowanie ciśnienia paliwa i oleju, wstrząsów, ilości obrotów silnika i sprzęgła na minutę, przyspieszenia i całego mnóstwa innych parametrów.

 

Kierowcy wyścigowi twierdzą, że dzięki systemom rejestrowania danych mogą poprawić swój czas na dystansie ćwierci mili nawet o “kilka setnych sekundy.” 

Stosujemy je dla każdej części pojazdu wyścigowego, – twierdzi Jimmy Mock, kierowca wyścigowy „Pro Street-Level”. Nawet nie próbowałbym ścigać się bez nich. –

Faktycznie większość kierowców wyścigowych na ćwierć mili (402 m) uważa stosowanie rejestratorów danych za czynnik decydujący o zwycięstwie bądź porażce. Uwzględniając fakt, że dzisiejsze pojazdy wyścigowe poziomu pro pokonują dystans ćwierci mili w niecałe 4 sekundy, z przyspieszeniem 0-60 mil/godz. (0-96,5 km/godz.) w 1 sekundę, a ich silniki pochłaniają ponad 3,78 litra benzyny na sekundę, czas odgrywa tu kluczową rolę. Rejestratory danych zapewniają tę przewagę czasową, umożliwiając kierowcom w wielu przypadkach uzyskanie czasu dystansu ćwierci mili lepszego o jedną bądź dwie setne sekundy w stosunku do standardowego czasu na ćwierć mili (ET).

Oferują one wiele możliwości – twierdzi Roger Conley, wiceprezes ds. marketingu i sprzedaży w firmie Racepak Data Systems, producenta produktów rejestrujących dane. Bez możliwości rejestrowania danych wszystko można interpretować w kategoriach prób i błędów. Na dodatek ta metoda prób i błędów jest bardzo subiektywna.

Wypełnianie luk informacyjnych

Oczywiście metoda prób i błędów stanowiła niegdyś podstawowy sposób oceny i konstrukcji pojazdów wyścigowych. Jednak w latach 80-tych producenci produktów elektronicznych zauważyli możliwości niszy rynkowej. Racepak, między innymi, wypuścił na rynek jednokanałowe rejestratory danych, które drukowały wyniki na przestarzałym już papierze termicznym. 


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce