Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Dwa modele samolotów z Poznania na zawodach Aero Design

-- poniedziałek, 08 kwiecień 2013

Dwa modele samolotów przygotowali studenci Politechniki Poznańskiej do udziału w prestiżowych zawodach konstruktorów lotniczych SAE Aero Design West w USA. Reprezentacja poznańskiej uczelni uczestniczy w tej imprezie po raz szósty.
Rozpoczynające się 12 kwietnia zawody organizowane są przez Society of Automotive Engineers (SAE). Są skierowane do studentów uczelni technicznych z całego świata. Zespoły konstruują zdalnie sterowane bezzałogowe samoloty, które mają za zadanie udźwignięcie jak największej masy.
 
Jak poinformował PAP Radosław Górzeński z Politechniki Poznańskiej, poznańscy studenci wystartują w dwóch klasach: Regular (gdzie oceniany jest ciężar podniesiony przez model o określonych regulaminem parametrach) i Micro (w którym liczy się stosunek uniesionego ciężaru do masy własnej modelu).
 
„W klasie Regular zaprezentujemy w zawodach szóstą wersję modelu Triceps. Ten model jest dość podobny do ubiegłorocznego, ma m.in. nieco inną konstrukcję ogona. Udźwig maszyny o masie własnej 4 kg to 16 kg. W przypadku klasy Mikro udało się znacznie zmniejszyć masę dzięki zmodyfikowanej konstrukcji w stosunku do tej ubiegłorocznej. Masa własna modelu to 150 gram, udźwig 1,1 kg” – powiedział.
 
W zawodach jurorzy przyznają punkty m.in. za koncepcję aerodynamiczną maszyny, zastosowanie unikalnych rozwiązań, prezentację modelu, bezawaryjność oraz podniesiony przez samolot ciężar.
 
Jak podał Górzeński, w trakcie ubiegłorocznej edycji konkursu, poznańska reprezentacja osiągnęła największy sukces w historii dotychczasowych startów, zwyciężając w klasyfikacji podniesionego ciężaru i zajmując drugie miejsce w gronie 35 zespołów w klasie Regular.
 
„Model Biceps, ważący ok. 4,5 kg podniósł ładunek ważący 13,5 kg. Dodatkowo reprezentacja wywalczyła 3. miejsce w klasyfikacji prezentacji technicznych w klasie Regular oraz 3. miejsce w klasyfikacji podniesionego ciężaru (lotów) w klasie Micro” - poinformował.
 
Jak dodał, start studentów w zawodach sfinansowała Politechnika Poznańska i Miasto Poznań, możliwy jest m.in. dzięki wsparciu Aeroklubu Poznańskiego.
 
W zawodach Aero Design rokrocznie bierze udział kilkadziesiąt drużyn akademickich z całego świata.
 
Przedsięwzięcie współorganizuje amerykański koncern zbrojeniowy Lockheed Martin oraz amerykańska agencja kosmiczna NASA. Zawody organizowane są od 1986 r.
 
SAE (Society of Automotive Engineers) International jest organizacją zrzeszającą ponad 90 tys. członków studentów, wykładowców, inżynierów i producentów z blisko 100 krajów, którzy dzielą się informacjami i wiedzą z zakresu inżynierii systemów mobilnych.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Autodesk DAY 2022 | Przemysł Maszynowy
2022-05-25 - 2022-05-25
Miejsce: Online

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce