Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Druga strona rezonansu

-- środa, 06 maj 2009

Wszyscy pragniemy, by nasze pomysły i prace „wchodziły w rezonans z innymi”. W inżynierii, rezonans ma głównie negatywne konotacje – to coś, czego należy unikać. Oczywiście, bez rezonansu nie byłoby radia, telewizji, muzyki czy huśtawek na placach zabaw, ale wzmianka o rezonansie zazwyczaj przywodzi na myśl jego ciemną stronę – może on spowodować, że most się zawali lub, że śmigłowiec rozleci się na kawałki. Rezonans, by mógł powstać, wymaga trzech rzeczy: systemu posiadającego częstotliwość drgań własnych, siły wymuszającej przykładanej z częstotliwością drgań własnych i będącej w fazie z prędkością oraz braku strat energii. Wyjrzyjmy poza ciemną stronę tego tajemniczego zjawiska fizycznego i określmy sposoby pozwalające na wykorzystanie rezonansu w celu osiągnięcia wydajności energetycznej – jest to wyzwanie, któremu wszyscy stawiamy czoła, pracując jako inżynierowie-mechatronicy. Na myśl przychodzą dwa przykłady.

Lustra oscylujące wykorzystywane są w ręcznych skanerach kodów paskowych do odbijania światła laserowego i odbierania światła odbitego od kodu (co przedstawiono na poniższym rysunku). Zużywają mniej energii, mają mniejszą masę, zajmują mniej miejsca i lepiej znoszą wstrząsy i uderzenia niż obracające się lustra wielokątne wykorzystywane w skanerach stacjonarnych. Ważne jest zmniejszenie energii potrzebnej do wprawiania luster w oscylacje z wymaganą częstotliwością i jednocześnie uzyskanie szerokiego kąta oscylacji. Aby osiągnąć te cele, system – zasadniczo układ wahadło torsyjne-masa-tłumik jest wprawiany w rezonans przez solenoid. Solenoid posiada dwie cewki: jedna wyczuwa częstotliwość oscylacji, a druga napędza układ. Sam układ nie posiada mechanizmu podatnego na awarie, nie wykorzystuje łożysk i z tego powodu nie występuje tarcie. Tak długo, jak naprężenia mechaniczne w giętkim elemencie systemu nie przekraczają pewnego progu, nie występują usterki spowodowane zmęczeniem materiału. Skutkiem takiej budowy urządzenia jest bardzo duża niezawodność.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce