Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Diody tchnęły życie w drapacz chmur

-- piątek, 20 marzec 2009

Przypominające kształtem ukośną kreskę ekrany na każdej ścianie budynku sięgają wysokości 104 m.

Dane liczbowe opisujące billboard prawie nie mieszczą się w głowie: ponad 25 km przewodów elektrycznych; prawie 10 km stali konstrukcyjnej; pół miliona śrub i nakrętek. Sięga wysokości 104 m, owija się wokół trzech ścian nowojorskiego budynku przy One Times Square i zajmuje tyle miejsca, co 60 zwykłych billboardów.

Aha, i wykorzystuje 12 milionów diod elektroluminescencyjnych. Tak, diod – tych maleńkich lampek używanych powszechnie w wielkoekranowych telewizorach i lampkach choinkowych. Ale tutaj rozświetlają one elektroniczny billboard o powierzchni prawie 1500 m2.

Co więcej, zmieniają przy okazji oblicze architektury budynków wielopiętrowych, tchnąc życie w pewien bardzo duży i bardzo nieożywiony budynek. Gilmore Group, nowojorska firma projektowa, która przygotowała tę koncepcję, starała się sprawić, by przestrzeń wokół One Times Square wypełniła się energią.

Wyobrazili sobie budynek, który ożyłby dzięki wyreżyserowanym, połączonym ze sobą animacjom - twierdzi Meric Adriansen, wspólnik i założyciel D3 LED, firmy zajmującej się techniką wyświetlaczy cyfrowych, która dla Walgreens zmieniła projekt w techniczną rzeczywistość. Wszystkie ściany pracują razem i cały budynek rozświetla się kolorami.

Jednak kiedy jesienią tego roku „znak Walgreens” zapali się po raz pierwszy, jego twórcy będą znali wielką tajemnicę, jaka wiąże się z 30-piętrowymi billboardami wykonanymi z diod: są niewiarygodnie skomplikowane. Synchronizacja 12 milionów diod na trzech ścianach drapacza chmur i wyświetlanie spójnych animacji wymaga czegoś więcej, niż tylko przerzucenia przełącznika. Aby wszystko zadziałało, inżynierowie musieli wybrać odpowiednie diody, kontrolować koszty i pobór mocy i opracować system, który umożliwia 20 komputerom „rozmowę” z 10 000 modułów elektronicznych z prędkościami mierzonymi w gigabitach.

Znak Walgreens wiązał się z pewnymi niewiarygodnymi wymaganiami, jeśli chodzi o technologię - stwierdza Adriansen. Trzeba pamiętać: to nie jest statyczna fotografia. Ma się wszystkie te sterowniki, komunikujące się z elektroniką i wyświetla się animację w tempie 30 klatek na sekundę.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce