Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Czujnik zapewnia robotom lepszą percepcję głębi

-- niedziela, 01 czerwiec 2008

3-D Flash Ladar zapewnia PackBotom ‘filmopodobne’ obrazy i potencjalną autonomię

Firma iRobot twierdzi, że wynalazła nowy monolityczny czujnik, który pomoże zapewnić robotom autonomię.

Czujnik ten, znany jako 3-D Flash Laser Radar (3-D Flash Ladar – dalmierz laserowy pracujący w 3 wymiarach), nie posiada części ruchomych i generuje “filmopodobny” obraz, który mógłby poprawić percepcję głębi u tzw. PackBots. W rezultacie, wojskowe roboty wykonałyby kolejny krok w stronę autonomii, a być może nawet żołnierze nie musieliby dłużej sterować nimi podczas bitwy.

Dzięki temu czujnikowi robot może stwierdzić, jaka odległość dzieli go od drzewa, samochodu lub osoby twierdzi Helen Greiner, współzałożyciel i przewodniczący zarządu iRobot. Przekazuje on obraz przypominający film, tak jakby filmowało się za pomocą kamery video.

 

PackBoty produkowane przez iRobot uzyskają lepszą percepcję głębi dzięki zastosowaniu nowego czujnika monolitycznego.

Nowy 3-D Flash Ladar, opracowany przez Advanced Scientific Concepts, eliminuje potrzebę zastosowania mechanicznego systemu skanowania. Zamiast tego wysyła on impuls, czyli błysk laserowego światła, a następnie odbiera odbity sygnał w postaci rozbitej na piksele.

Obraz, który wraca do obserwatora, jest jak film kręcony z użyciem modeli bryłowych – dodaje Greiner. Z czasem daje pojęcie o głębi. Laser tego nie potrafi, chyba że przeskanuje się nim oś „z”.

iRobot, firma, która produkuje odkurzacz-robota Roomba i konstruuje zdalnie sterowane PackBots dla wojska, uważa, że nowa technologia może oznaczać duży krok naprzód w stosunku do istniejących czujników. W przeciwieństwie do kamer, które zależą od ludzkiej percepcji głębi umożliwiającej uzupełnianie brakujących informacji, nowy czujnik byłby w stanie podać dokładną odległość do przeszkód znajdujących się w jego polu widzenia. Oprócz tego, monolityczny czujnik nie potrzebuje obrotowego mechanizmu skanującego i może przeniknąć pył i ciemność.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce