Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Chwytając wiatr

-- czwartek, 19 marzec 2009

Podobnie twierdzi Wisconsin Power and Light. Planuje na początku 2009 roku podłączyć system magnetycznego, nadprzewodnikowego magazynowania energii (Superconducting Magnetic Energy Storage - SMES) – swego rodzaju gigantyczny akumulator – do swojej farmy wiatrowej w Cedar Ridge w celu „zapewnienia sieci większej stabilności”. SMES, opracowywany od wielu lat na University of Wisconsin, magazynuje prąd elektryczny, przepuszczając prąd stały przez cewkę, która jest chłodzona niskotemperaturowo do temperatury, w której staje się nadprzewodnikiem.

Naukowcy mają nadzieję, że w końcu olbrzymie pierścienie SMES – być może wielkości boiska – będzie można wykorzystywać do magazynowania gigawatów energii. Pierścienie takie, bardzo kosztowne z racji drogich systemów chłodzenia, potrzebnych do uzyskania temperatur, w których zachodzi zjawisko nadprzewodnictwa, oferowałyby 95-procentową sprawność oraz minimalne opóźnienie przy ładowaniu i rozładowywaniu.

Wyzwania, jakie czekają nas w przyszłości

Większość bazujących na akumulatorach technologii magazynowania dzielą jeszcze lata od fazy dojrzałości. Technologie te są bardzo kosztowne, trapią je także problemy natury technicznej. W przeciwieństwie do elektrowni atomowych, które zazwyczaj wytwarzają 1,5 do 1,6 GW energii, farmy magazynowe wykorzystujące akumulatory ołowiowokwasowe z trudem mogłyby wyprodukować 100 MW. Większość podobnych obiektów jest dziś w stanie wygenerować o wiele mniej.

W tej chwili magazynowanie takiej ilości energii jest wyzwaniem - twierdzi Crabtree z Argonne. Nie ma na to dobrego sposobu i wiadomo to od 20 lat.

To naprawdę, naprawdę trudny problem - dodaje Sadoway z MIT, pracujący nad projektem swojego własnego, masywnego akumulatora wykorzystującego ciecz i metal; ogniwa tego akumulatora mogłyby mieć wymiary 3x3x3 m.

Problemem nie jest po prostu ilość magazynowanej energii. Jest nim możliwość pobrania ładunku i szybkiego dostarczenia go. Gdy nadejdzie szczyt zapotrzebowania energetycznego, trzeba być w stanie dostarczyć energię.

Jednak specjaliści twierdzą, że energia wiatrowa i słoneczna nie będą w stanie nabrać naprawdę dużego znaczenia bez jakiejś formy magazynowania. Krótko mówiąc, problem polega na tym, że siła wiatru i ilość światła słonecznego jest zmienna i firmy związane z mediami mają problem z dopasowaniem zmiennych zasobów do zmiennego zapotrzebowania klientów.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Fabryka Roku 2020
2020-12-09 - 2020-12-09
Miejsce: Warszawa
Konferencja DESIGNTECH 2021
2021-03-04 - 2021-03-04
Miejsce: Wrocław
Konferencja i Wystawa SMART AUTO 2021
2021-05-27 - 2021-05-27
Miejsce: Wrocław
Konferencja i Wystawa BATTERY POWER 2021
2021-05-27 - 2021-05-27
Miejsce: WrocławO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2020 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce