Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Chwytając wiatr

-- czwartek, 19 marzec 2009

W ciągu następnych pięciu do ośmiu lat hydro-przepompownie i CAES będą nadal najpewniejszymi rozwiązaniami – tak twierdzą inżynierowie ds. mediów. Ale zdaniem wielu, na dłuższą metę, zwłaszcza w miarę, jak coraz więcej farm wiatrowych będzie podłączanych do sieci energetycznej, akumulatory odegrają ważniejszą rolę. Cole z Ośrodka Badań Motoryzacyjnych twierdzi, że producenci samochodów rozmawiają teraz z firmami energetycznymi na temat wykorzystywania zużytych baterii litowo-jonowych z samochodów o napędzie hybrydowym, takich jak Chevy Volt, łącząc tysiące akumulatorów razem i tworząc tanie farmy akumulatorów. Nadmienia on także, że akumulatory litowo-jonowe nadawałyby się do tego celu idealnie, ponieważ bez problemu przeżyją one pojazdy, w których będą stosowane, być może nawet o 20 lat.

Wisconsin Power and Light planuje w grudniu podłączyć system magnetycznego, nadprzewodnikowego magazynowania energii (SMES) do swojej farmy wiatrowej w Cedar Ridge.

Czas przydatności do użytku akumulatora takiego jak w Volcie może wynosić nawet 20 do 30 lat - dodaje Cole. Istniałyby centralne zakłady generujące energię, która następnie byłaby dystrybuowana za pośrednictwem sieci, istniałyby farmy akumulatorów z odpowiednią elektroniką, przetwarzającą prąd przemienny na stały i stały z powrotem na przemienny. Farmy – stwierdza Cole – mogłyby magazynować energię wytwarzaną z energii wiatrowej do momentu, w którym byłaby ona potrzebna w porze zwiększonego zapotrzebowania na energię.

Akumulator przepływowy firmy VRB umożliwia różnym formom jonowym wanadu reakcję w stosie ogniw paliwowych, dzięki czemu akumulator można ładować i rozładowywać.

Oprócz tego, producenci samochodów omawiali nawet użycie baterii jako zasobu równoważącego w momencie, gdy byłyby one jeszcze zainstalowane w pojazdach.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Fabryka Roku 2020
2020-12-09 - 2020-12-09
Miejsce: Warszawa
Konferencja DESIGNTECH 2021
2021-03-04 - 2021-03-04
Miejsce: Wrocław
Konferencja i Wystawa SMART AUTO 2021
2021-05-27 - 2021-05-27
Miejsce: Wrocław
Konferencja i Wystawa BATTERY POWER 2021
2021-05-27 - 2021-05-27
Miejsce: WrocławO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2020 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce