Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Chwytając wiatr

-- czwartek, 19 marzec 2009

Specjaliści jednak nadal twierdzą, że bez jakiejś formy magazynowania mają niewielkie możliwości. Jeśli nie możesz tego magazynować, to marny z tego pożytek - nadmienia Donald Sadoway, profesor chemii materiałowej na MIT, wyróżniony zaszczytnym tytułem „the John F. Elliott Profesor of Materials Chemistry” . Pokaż mi kogoś, kto otworzy firmę w miejscu, gdzie nie ma źródeł energii, na których można polegać.

Większość specjalistów zgadza się, że dziś w USA można by było bez problemu zwiększać ilość farm wiatrowych bez pilnej konieczności magazynowania, głównie dlatego, że energia wiatrowa i słoneczna stanowi teraz zaledwie 2 procent całkowitej energii wykorzystywanej w Ameryce. Ale jeśli te formy energii mają zmienić sytuację w sposób opisywany przez zeszłorocznych kandydatów na urząd prezydenta – i mają osłabić kryzys związany z ocieplaniem się klimatu – to magazynowanie będzie niezbędne.

Zwolennicy energii wiatrowej twierdzą, że potrzeba magazynowania to bujda, ponieważ w Danii 20% energii uzyskuje się z elektrowni wiatrowych, a nie ma tam urządzeń służących do jej magazynowania - stwierdza Tim Hennessy, dyrektor generalny VRB Power Systems. Ale do Danii podłączony jest wielki akumulator. A jego nazwa to Niemcy.

Dajcie nam akumulatory

Prawdę mówiąc, rozwiązania już są znane. Tak zwane hydro-przepompownie – rozwiązanie, w którym energię wykorzystuje się do przepompowywania wody do wyżej położonego zbiornika w porze zmniejszonego zapotrzebowania na prąd – znane jest od dziesięcioleci. Z technicznego punktu widzenia, hydro-przepompownie uważa się za realną alternatywę, ponieważ umożliwiają one zastosowanie energii potencjalnej przepompowanej wody do poruszania generatora i wytwarzania energii elektrycznej w porze najwyższego zapotrzebowania. Propozycje hydro-przepompowni napotkały jednak na problemy związane z magazynowaniem wody. Nikt chyba nie chce na swoim podwórku przechowywać milionów metrów sześciennych wody.

W podobny sposób firmy energetyczne proponują zastosowanie magazynowania energii elektrycznej za pomocą sprężonego powietrza (Compressed Air Energy Storage - CAES) w podziemnych jaskiniach. Wykorzystując energię wytworzoną przez elektrownie wiatrowe i słoneczne, firmy energetyczne twierdzą, że można byłoby pompować powietrze pod ciśnieniem od 55 do 69 barów do podziemnych jaskiń, a następnie wykorzystać sprężone powietrze do napędzania generatora prądu i odzyskać moc wytworzoną przez wiatr i światło.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Fabryka Roku 2020
2020-12-09 - 2020-12-09
Miejsce: Warszawa
Konferencja DESIGNTECH 2021
2021-03-04 - 2021-03-04
Miejsce: Wrocław
Konferencja i Wystawa SMART AUTO 2021
2021-05-27 - 2021-05-27
Miejsce: Wrocław
Konferencja i Wystawa BATTERY POWER 2021
2021-05-27 - 2021-05-27
Miejsce: WrocławO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2020 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce