Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Chwytając wiatr

-- czwartek, 19 marzec 2009

Potrzeba równowagi

Rzeczywiście, większość specjalistów uważa, że magiczna liczba oscyluje wokół 10 procent. W tym momencie energia wiatru i energia słoneczna stają się ważniejszą i niezbędną częścią sieci energetycznej. Z tego powodu potrzebne jest tak zwane „równoważące” źródło energii.

Powód tego zapotrzebowania jest niezwykle prosty, ale często niedoceniany. Turbiny wiatrowe wytwarzają energię wtedy i tylko wtedy, gdy wieje wiatr. Ogniwa słoneczne wytwarzają energię tylko wtedy, gdy jasno świeci słońce. Jak wszystkie inne źródła energii – węgiel, atom, woda – prąd wytwarzany dzięki energii wiatru i energii słonecznej jest natychmiast zużywany. Z zaledwie kilkoma małymi wyjątkami, firmy energetyczne nie mają sposobu magazynowania tej energii w celu późniejszego wykorzystania.

Dlatego właśnie „zasoby równoważące” są tak ważne. Bez nich, odbiorcom mediów grożą zaciemnienia, jak to miało miejsce na początku tego roku, gdy wiatr przestał wiać w uzależnionej od energii wiatru zachodniej części Teksasu. Mają też do czynienia z sytuacją odwrotną – ilość generowanej energii jest zbyt duża – jak stało się niedawno w stanie Nowy Jork, kiedy to turbiny wiatrowe trzeba było wyłączyć, ponieważ powodowały „zator sieci”.

„Ciągi” akumulatorów ołowiowo-kwasowych mogą magazynować energię w ilości stosunkowo niewielu megawatów.

W miarę, jak wprowadzamy więcej energii ze źródeł ‘okresowych’ – wiatru i słońca – do naszego systemu, potrzebujemy zasobów równoważących na okresy, gdy źródła te nie są dostępne - stwierdza Arshad Mansoor, wiceprezes ds. dostaw i wykorzystania energii pracujący w Instytucie Badania Energii Elektrycznej (Electric Power Research Institute - EPRI). Mansoor twierdzi, że najpowszechniej wykorzystywanymi dziś zasobami równoważącymi są turbiny gazowe i elektrownie węglowe. Innymi słowy, firmy energetyczne muszą zrównoważyć duże ilości energii słonecznej i wiatrowej za pomocą tych samych (emitujących CO2) źródeł, które starają się wyeliminować.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Fabryka Roku 2020
2020-12-09 - 2020-12-09
Miejsce: Warszawa
Konferencja DESIGNTECH 2021
2021-03-04 - 2021-03-04
Miejsce: Wrocław
Konferencja i Wystawa SMART AUTO 2021
2021-05-27 - 2021-05-27
Miejsce: Wrocław
Konferencja i Wystawa BATTERY POWER 2021
2021-05-27 - 2021-05-27
Miejsce: WrocławO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2020 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce