Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Chwytając wiatr

-- czwartek, 19 marzec 2009

Czasem wiatr nie wieje. Czasem słońce nie świeci.

Dlatego właśnie inżynierowie, którzy rozumieją potrzeby energetyczne swojego kraju, twierdzą, że energia wiatru i energia słoneczna nie pozwolą osiągnąć większych korzyści bez jakiejś formy magazynowania rezerw energetycznych.

Dlatego też specjaliści z wielu branż – producenci akumulatorów, inżynierowie ds. mediów, a nawet producenci samochodów – szukają sposobów magazynowania energii. Chcą przygotować drogę, by energia słoneczna i energia wiatru mogły wnieść swój wkład w amerykańską sieć energetyczną. Wszystko, czego potrzeba – twierdzą – to jedna, wielka wizja.

Pod względem gęstości energii, akumulatory nie dorównują alternatywnym formom magazynowania, takim jak sprężone powietrze i hydro-przepompownie.

Jeśli połączy się razem tysiące akumulatorów i zapewni im odpowiednie chłodzenie, można magazynować energię generowaną przez wiatr i ogniwa słoneczne - stwierdza David Cole, dyrektor Ośrodka Badań Motoryzacyjnych, który pracował nad tą koncepcją w przemyśle samochodowym. Można zebrać tę moc i wykorzystać ją, gdy będzie potrzebna, w okresie szczytowego zapotrzebowania na energię.

Pomysłów jest wiele i są one różne. Jeśli niektóre z nich się sprawdzą, nadejdzie kiedyś dzień, w którym – jak przepowiada Cole – długie rzędy połączonych akumulatorów będą przechwytywać gigawaty energii. Inni przewidują stworzenie ogromnych ogniw akumulatorowych – każde o objętości nawet 28 m3 – zapewniających prąd elektryczny dla tysięcy domów. Jeszcze inni wolą tak zwane „akumulatory przepływowe” („flow batteries”) i nadprzewodnikowe pierścienie magazynujące.

Nie ma wątpliwości, że do realizacji tych scenariuszy jeszcze daleka droga. Ale inżynierowie rozumiejący sytuację przekonują, że technologia ta nie musi być gotowa już jutro.

Brak jakiejś formy magazynowania nie jest w tej chwili problemem, ponieważ tylko (około) 2 procent uzyskiwanej energii pochodzi od wiatru i słońca - twierdzi George Crabtree, starszy badacz i wybitny nauczyciel akademicki na Wydziale Materiałoznawstwa w Argonne National Lab. Problem zaistnieje, jeśli masz zamiar podejść do sprawy naprawdę poważnie i generować w ten sposób 30 do 40 procent swojej energii. Każde źródło energii wiatru i energii słonecznej musi mieć rezerwę.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce