Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

CAD dla wyrobów kompozytowych

-- niedziela, 01 lipiec 2007

Sprostowanie:

 

W czerwcowym wydaniu Design News, autorem artykułu „Co ja wiem o PLN” był Sławomir Jędrasiak, a nie – jak omyłkowo wydrukowaliśmy – Michał Murawski.

 

Autorów i czytelników przepraszamy.

 

Konstrukcje kompozytowe od lat zajmują ważne miejsce w wielu gałęziach przemysłu – elementy samolotów, jachtów, samochodów, zbiorniki... Długo można wymieniać zastosowania laminatów. O wiele krótsza jest lista wyspecjalizowanych aplikacji wspomagających pracę inżynierów-projektantów, zajmujących się wyrobami z laminatów. Jednym z rozwiązań, które uwzględniają tę specyficzną branżę, jest system CATIA produkowany przez Dassault Systemes

DEFINICJA stref (liczba warstw), możliwe kształty arkuszy i układy – definicje reguł składania

Specyfika projektowania wyrobów kompozytowych obejmuje kilka zagadnień. Zaprojektowanie bryły przedmiotu i umieszczenie na rysunkach opisów dotyczących laminowania to najczęściej obecnie spotykana metodologia pracy – warstwy nakładane są do osiągnięcia zadanej grubości w odpowiednich miejscach, z uwzględnieniem kierunku włókien – jednak najczęściej po prostu respektuje się zasadę, że (pomijając wyroby o „kierunkowym” charakterze) włókna mają się w kolejnych warstwach krzyżować.

Filozofia przygotowania projektu i dokumentacji wyrobu kompozytowego zakłada podział procesu na dwa etapy: projektowanie (Engineering) i przygotowanie produkcji (Manufacturing).

Przygotowanie projektu – CPE, CPD (Composites Engineering, Composites Design)

Etap ten obejmuje definicję tzw. stref, czyli obszarów, które między sobą różnią się sposobem zbrojenia. Obejmuje ona ilość warstw, rodzaj zbrojenia i kierunek układania. Strefy oparte są na powierzchni, która odpowiada powierzchni projektowanego przedmiotu – np. kadłubowi łodzi. Użytkownik ma możliwość ustalenia tzw. reguł składania (definicja stref pozwala na różne układy arkuszy zbrojenia), z których wynikają kształty, liczba arkuszy i układ warstw. Ustalane są przenikania między strefami, a także ich wpływ na kształt poszczególnych arkuszy.

Autor: TEKST: CAD MICHAŁ MURAWSKI


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Autodesk DAY 2022 | Przemysł Maszynowy
2022-05-25 - 2022-05-25
Miejsce: Online

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce