Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Boeing 787 Dreamliner opóźniony o sześć miesięcy

-- sobota, 01 marzec 2008

Brak elementów łączących spowodowało opóźnienie pierwszego lotu Boeinga 787 Dreamliner o sześć miesięcy – twierdzą przedstawiciele firmy.

Brak podstawowych części spowodowało więc przełożenie pierwszych lotów na koniec drugiego kwartału 2008.

Nikt nie był zaskoczony, gdy Boeing ogłosił sześciomiesięczne opóźnienie w dostawach 787 Dreamliner, winiąc za ten stan rzeczy głównie zakłócenie harmonogramu realizacji prac spowodowane brakami części przy produkcji pierwszego samolotu.

„Mimo że poczyniliśmy pewne postępy w produkcji pierwszych egzemplarzy oraz poprawieniu dostępności części, tempo (usprawnień) nie było wystarczające” - stwierdził Jim McNerney, dyrektor generalny firmy Boeing - w czasie zorganizowanej w październiku 2007 r. konferencji. Nawiązywał w niej do problemów, które już poruszono we wcześniejszym komunikacie z 5 września 2007 r., w którym termin pierwszego lotu Boeniga 787 przekładano z końca lata na okres między połową listopada a połową grudnia 2007 r. Według ostatnich informacji z 6 stycznia 2008 r., pierwszy lot planowany jest na koniec drugiego kwartału tego roku. Wtedy to pierwszy samolot wzbije się w powietrze, a krótko po nim wystartuje drugi, przy założeniu, że nie pojawią się żadne większe problemy.

McNerney stwierdził, że żaden z problemów, które są przyczyną opóźnienia (braki niewielkich części i podzespołów, dopracowywanie kodu oprogramowania awioniki oraz budowanie samolotów w odpowiedniej kolejności) nie ma związku z konstrukcją ani z projektem inżynieryjnym samolotu podsumowując: „Nadal mamy zaufanie co do konstrukcji 787 oraz zasadniczych technologii, które stanowią jej podstawę”.

Jasnym jest, że Boeing kupuje sobie “trochę luzu”. Ostatnie opóźnienie nie pozostawiło marginesu na poślizgi, a biorąc pod uwagę, jak napięty jest harmonogram, Boeing zgodził się przyjąć cios i ogłosić jedno większe opóźnienie zamiast dwóch małych, które poprzedzały komunikat. Margines ten może dać firmie czas na naprawienie usterek wykrytych podczas prób w locie, nie powodując kolejnych poślizgów w harmonogramie.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce