Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Błędom obrabiarek mówimy NIE!

-- czwartek, 19 marzec 2009

Z powodu odkształceń termicznych i pewnych niedokładności w nawet najlepszych układach mechanicznych, dokładność obrabiarek nie zawsze jest tak wysoka, jak mogłaby być. Z upływem lat, chęć poprawienia dokładności zaowocowała szeregiem metod kompensacji, która wykorzystuje sterowniki, w tym kompensację błędu prowadzenia, kompensację w osi poprzecznej i kompensację przestrzenną 3D. Firma Siemens Energy & Automation proponuje (tak potrzebne) uzupełnienie wcześniej opracowanych metod.

Na Międzynarodowych Targach Technologii Produkcyjnych (International Manufacturing Technology Show) w Chicago firma dokonała prezentacji swojego nowego systemu kompensacji objętościowej (Volumetric Compensation System – VCS). Działający na sterownikach SINUMERIK 840 D, VCS bierze na cel błędy geometryczne, które mogą wpłynąć negatywnie na lokalizację i orientację punktu środkowego narzędzia.

VCS nie może sprawić, że zła maszyna stanie się dobra, ale może sprawić, że dobra stanie się lepsza. To brzmi staromodnie, ale to prawda - twierdzi Timothy Shafer, zatrudniony w firmie Siemens dyrektor ds. technologii lotniczych i kosmonautycznych, jednego z pierwszych typów przemysłu, który ma ocenić wartość nowej metody kompensacji.

Błędy geometryczne na maszynie trójosiowej powodują powstanie rozbieżności między zaprogramowaną i faktyczną lokalizacją i orientacją punktu środkowego narzędzia.

Jak duża ma być poprawa? Shafer stwierdza, że podczas prób VCS powodował wzrost dokładności o 75-80 procent, jednak przy niektórych testach system sprawował się jeszcze lepiej. Na przykład podczas jednego z niedawnych testów na frezarce portalowej, VCS spowodował zmniejszenie błędu objętościowego w pełnym zakresie przestrzeni roboczej maszyny z 0,40 mm do mniej niż 0,025 mm. Shafer odnotowuje, że wszystkie testy, jakie przeprowadziła firma Siemens i jej klienci, odbyły się na „maszynach z pełną kompensacją” – to znaczy na maszynach, wykorzystujących szereg wcześniej opracowanych metod kompensacji. Nie używaliśmy do testów maszyn bez żadnej formy kompensacji - nadmienia Shafer.

Część prób miała miejsce w firmie Lockheed Martin, która testuje VCS pod kątem wykorzystania w programie myśliwca JSF. Firma nie odpowiedziała od razu na prośbę o udzielenie wywiadu, ale jeden z jej inżynierów przygotował prezentację VCS na zorganizowanej przez SAE International konferencji poświęconej produkcji lotniczo-kosmonautycznej i zautomatyzowanemu montażowi (SAE Aerospace Manufacturing and Automated Assembly Conference), która odbyła się w październiku 2008 r. w Charleston w stanie South Carolina.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Autodesk DAY 2022 | Przemysł Maszynowy
2022-05-25 - 2022-05-25
Miejsce: Online

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce