Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Biura projektowe w Polsce

-- wtorek, 01 kwiecień 2008

W zależności od profilu działalności biur projektowych i tematów, które się one podejmują ilość osób pracujących w firmie waha się od kilku osób (pracownie związane ze wzornictwem przemysłowym) poprzez kilkunastoosobowe zespoły z udziałem kadry inżynierskiej. Większość to firmy zatrudniające więcej niż 15 osób. Biura, które zatrudniają zespoły liczące kilkudziesięciu inżynierów są zazwyczaj polskimi oddziałami zagranicznych firm konstrukcyjno-projektowych, których działalność związana jest z przemysłem motoryzacyjnym.

W przeważającej ilości oferty biur konstrukcyjno-projektowych skierowane są dla przemysłu motoryzacyjnego i firm związanych z tym przemysłem. Nie powinno to dziwić, gdyż od kilku lat przemysł ten należy do najważniejszych sektorów napędzających polską gospodarkę.

Część firm przedstawionych w Raporcie nie zajmuje się wyłącznie tematami konstrukcyjno-projektowymi. Ich usługi w pierwszej kolejności polegają na dostawie kompleksowych rozwiązań systemowych i oprogramowania dla przemysłu i innych biur konstrukcyjno-projektowych. W ramach swojej działalności oferują również usługi i sprzedaż urządzeń do np. szybkiego prototypowania.

Tegoroczny Raport nie uwzględnia danych dotyczących, między innymi kosztów: opracowania projektu lub roboczogodziny dla danego biura projektowego. Informacje takie są zazwyczaj poufne i indywidualnie negocjowane w zależności od rodzaju projektu. Dlatego też w tegorocznym wydaniu Raportu nie zostały one przedstawione.

Zapraszamy również nie wymienione w niniejszym Raporcie biura konstrukcyjno-projektowe do nadsyłania informacji o swojej działalności w Polsce. Po zakwalifikowaniu, zostaną one uwzględnione w kolejnych wydaniach Raportu.

Mamy nadzieję, że zamieszczony Raport pomoże Państwu w wyborze właściwego biura konstrukcyjno-projektowego lub firmy oferującej kompleksowe rozwiązania systemowe wraz z oprogramowaniem, a przez to ułatwi pracę nad wdrożeniem własnego wyrobu. 

 Tabela 2: Najciekawsze projekty

Firma: ASOR

1. Automat do kształtowania części z drutu sprężynowego dla PSI (projekt i wykonanie). Automat pobiera drut ze szpuli, prosyuje go za pomocą prostowarek rolkowych, odmierza długość i odcina, a następnie kształtuje końcówki. Gotowe elementy są liczone i sortowane. Napęd elektryczny i pneumatyczny, sterowanie PLC.

 

2. Projekt kinematyki chowanego podwozia motoszybowca dla firmy Stemme. Opracowanie obejmowało dobór postaci mechanizmu i zwymiarowanie członów w celu spełnienia zadanych położeń końcowych, optymalizację położenia przegubów ze względu na dopuszczalne ruchliwości oraz przygotowanie danych do opracowania konstrukcji podwozia.

 

3. Projekt i prototyp fotela obrotowego do samochodu Ford Galaxy. Projekt polegał na opracowaniu fotela ułatwiającego wsiadanie i wysiadanie osobom niepełnosprawnym. Fotel wraz z mechanizmem obrotowym mieści się w gabarytach seryjnego fotela i zachowuje pełną funkcjonalność mechanizmów regulacji (oparcia, przesuwania na szynach, podnośnik).

Firma: AUT-TECH

1. Oprzyrządowanie linii produkcyjnych tylnych drzwi oraz maski do samochodu ASTRA 4 (przyrządy spawalnicze, stoły odkładcze, chwytaki robotów, przenosniki, przyrządy kontrolne.

 

2. Przyrząd kontrolny ściany bocznej BLUE BUCK do Forda Mondeo, liftback, kombi.

3. Przyrząd do montażu kokpitu w samochodach marki VW.

 

4. Chwytak robota dla tylnej części podłogi - Ford.

 

5. Zgrzewarka do łączenia nakrętek z podłużnicą - Ford

Firma: CAR Technology

1. Leopard Roadster - konstrukcja dachu składanego, konstrukcja kompaktowego mechanizmu wycieraczek przedniej szyby, konstrukcja kompaktowego mechanizmu podnośnika szyb.

 

2. Limuzyny w wersji pancernej: karoseria, opancerzenie, wykończenie wnętrza.

 

3. Limuzyna w wersji wydłużonej: blachy zewnętrzne (powierzchnie klasy A), karoseriam wykończenie wnętrza.

 

4. System uszczelnienia dachu do samochodu w wersji cabrio.

 

5. System filtracji paliwa - silnik Diesla

Firma: ZYCH Sp. Jawna

1. Projekt obudowy miernika elektrycznego: Zespół 9 form wtryskowych na detale ściśle ze sobą współpracujące. Panel sterowania - wypraska główna z ABS’u + obtrysk polistyrenem światłowodów, obudowa dolna - wypraska główna z ABS’u + obtrysk elastomerem, obudowa górna - wypraska główna z PC obtryskuje zapraskę metalową + obtrysk ABS’em, sonda - wypraska główna obtrysk ABS’em zapraski metalowej wraz z przewodem elektrycznym + obtrysk elastomeru wraz z przewodem elektrycznym. Projekt zdobył uznanie na Targach Plastpol 2007 - firma ZYCH Sp.J. zdobyła medal za “Rozwiązanie konstrukcyjne obudowy miernika z wykorzystaniem techniki wtryskiwania wielokomponentowego”.

 

2. Projekt Turbina wraz z obudową i elementami sterującymi powietrzem: Zespół 5 form wtryskowych na detale współpracujące. Turbina - skomplikowany kształt profilowanych łopatek, praca na osi wysokoobrotowego silnika elektrycznego. Wtrysk w formie na turbinę w postaci układu gorącokanałowego z dyszą centralnego trójdzielną.

 

3. Projekt Zespół elementów mocujących i regulacyjnych: Zespół 16 form wtryskowych na detale ściśle współpracujące, dokładność wyprasek z PA6 tolerowana w 0,01 mm


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Autodesk DAY 2022 | Przemysł Maszynowy
2022-05-25 - 2022-05-25
Miejsce: Online

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce