Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Biomechanika

-- wtorek, 01 kwiecień 2008

Po debiucie telewizyjnego programu „Sport Science”, to co w sporcie nieuchwytne nagle stało się definiowalne. Takie parametry jak: siła rzutu piłki baseballowej, siła zderzenia dwóch zapaśników czy odpowiednia technika łapania, opuściły już dziedzinę abstrakcji i stały się wartościami, które można odmierzać w kategoriach technicznych.

 Dzięki zastosowaniu kamer szybkobieżnych naukowcy przestudiowali ruch podawania piłki przez rozgrywającego NFL Matt’a Leinert’a. 

„Stwierdziliśmy: Dlaczego by nie skorzystać z technologii biomechanicznej i nie zastosować jej w przypadku sportowców? - tak przedstawił inicjatywę Mickey Stern, współtwórca nowego programu nadawanego na antenie Fox Sports Network w niedzielę w nocy dodając - Chcieliśmy to zrobić w najznakomitszy i najbardziej spektakularny sposób jaki w ogóle możliwy.”

Faktycznie, nowy show Fox Sports jest znakomity i spektakularny zarówno dla inżynierów jak i pasjonatów sportu. Poprzez analizę zjawisk sportowych, które mają miejsce w ciągu ułamków sekundy – i które z tego właśnie powodu były wcześniej nie do zmierzenia – „Sport Science” wprowadził nowe i pasjonujące pomysły. Inżynierowie i naukowcy programu wykorzystali, na przykład, bezprzewodowy przyspieszeniomierz, w celu zmierzenia siły zderzenia dwóch zapaśników sumo oraz siły odbicia koszykarza dysponującego najlepszym skokiem wzwyż. Zastosowali przy tym również pojemnościowe czujniki dotykowe, które umieścili na dłoniach byłego skrzydłowego Jerry’ego Rice’a, aby zbadać w jaki sposób łapie on piłkę. W celu pomiaru szybkości drogi, którą musi przebyć noga piłkarza podczas wykonywania tak zwanego „strzału z przewrotki”, użyli oni Inercyjnej Jednostki Pomiarowej (IMU). Posłużyli się również aparatami podczerwieni (IR), aparatami HD (owysokiej rozdzielczości), wyposażonymi manekinami do testów wypadkowych, ogniwami obciążnikowymi oraz wieloma innymi technologiami po to, aby przeanalizować wszystko począwszy od „czasu zawieszenia” aż po siłę uderzenia pięścią.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce