Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Bezpośrednie wytwarzanie wspomagane cyfrowo pomaga w operacjach montażowych

-- czwartek, 27 listopad 2008

Odkurzacze Oreck są teraz montowane na paletach z elementami mocującymi. Firma wykonuje te pomoce montażowe na swoim systemie wykorzystującym technologię osadzania topionego materiału, oszczędzając czas i pieniądze.

Bezpośrednie wytwarzanie wspomagane cyfrowo otacza masa reklamowego szumu medialnego. I nic dziwnego. Koncepcja wykorzystywania maszyn do produkcji za pomocą drukowania 3D, przekształcania danych w gotowe wyroby bardzo przypomina replikator z serialu „Star Trek”, wyrzucający z siebie jedzenie i różne przedmioty.

Jednak w przeciwieństwie do fikcyjnego replikatora, bezpośrednia produkcja cyfrowa zaczęła już funkcjonować. Wykorzystuje się ją do wytwarzania produktów stosowanych w branży medycznej, dentystycznej, lotniczej, kosmonautycznej, motoryzacyjnej i konsumenckiej. Części, które zazwyczaj wytwarzane są w niewielkich ilościach, mają skomplikowany kształt.

Stałe ulepszenia w dziedzinie maszyn do drukowania 3D i właściwości materiałów dają nadzieję na pojawienie się w nadchodzących latach jeszcze większej liczby zastosowań dla bezpośredniego wytwarzania wspomaganego cyfrowo (Direct Digital Manufacturing - DDM). Jakość części produkowanych za pomocą technologii DDM poprawia się w tempie wykładniczym. Uważam, że w szybkim tempie zbliża się ona do możliwości formowania wtryskowego dla typów geometrii części stosowanych w przemyśle lotniczym i kosmonautycznym, motoryzacyjnym i wyrobach konsumenckich - twierdzi Scott Crump, dyrektor generalny Stratasys, firmy wychodzącej na pozycję lidera w dziedzinie maszyn DDM.

To samo dotyczy części metalowych. A w przypadku niektórych bardzo skomplikowanych kształtów, produkcja za pomocą drukowania 3D bez wątpienia przekracza możliwości tradycyjnych metod produkcji, takich jak formowanie wtryskowe i odlewanie.

Jednak potrzeba jeszcze wiele pracy, zanim technologia DDM będzie mogła w pełni zrealizować swój potencjał. Zdaniem Terry’ego Wohlersa, autora „Raportu Wohlersa”, poświęconego kondycji przemysłu produkcji za pomocą drukowania 3D, DDM nadal cierpi z powodu braku norm testowych dla części, ograniczeń spowodowanych właściwościami materiałów oraz maszyn do produkcji za pomocą drukowania 3D, które nie mogą zapewnić powtarzalności i kontroli procesu technologicznego, jakich wymaga wielu producentów. Problemy te trzeba rozwiązać, zanim DDM wejdzie na dużą skalę w regulowany, nietolerujący usterek przemysł lotniczy, kosmonautyczny, motoryzacyjny i zastosowania medyczne. Zastosowania te to owoc, który wisi wysoko – stwierdza Wohler.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce