Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Autodesk Inventor 2010 - Narzędzia do projektowania części z tworzyw sztucznych

-- sobota, 06 luty 2010

Tworzywa sztuczne z uwagi na swe wszechstronne, modyfikowalne właściwości oraz koszty wytworzenia  stały się w ostatnich latach niezwykle popularnym materiałem w wielu branżach przemysłowych, wypierając tam, gdzie to możliwe elementy metalowe. Projektowanie elementów z tworzyw sztucznych wymaga jednak nieco innych metod i narzędzi modelowania i ma to cały szereg przyczyn, jak np. uzyskanie odpowiedniej wytrzymałości mechanicznej, przygotowanie do montażu w zespołach lub też zapewnienie wykonalności. Elementy z tworzyw sztucznych to często bryły cienkościenne, a więc wymagające kontroli grubości ścian, pozbawione ostrych krawędzi wewnętrznych, wymagające wydajnego mechanizmu zaokrąglania krawędzi, wzmacniane odpowiednio w zależności od przewidywanego sposobu i natężenia eksploatacji, wyposażone w różnorakie formy ożebrowania. Spośród udoskonaleń nowej wersji Autodesk Inventor Suite 2010 można wyodrębnić cały szereg funkcji wspierających projektantów podczas projektowania elementów z tworzyw.

Import plików Alias
Projektowanie części z tworzyw sztucznych, w zależności od ich przeznaczenia i złożoności, może przebiegać całkowicie w środowisku aplikacji inżynierskiej, jaką jest Autodesk Inventor a może też, w przypadku np. produktów konsumenckich, obejmować początkową fazę stylizacji kształtu, funkcjonalności i atrakcyjności marketingowej w środowisku Autodesk Alias i Autodesk Showcase.  Wykonane w tej fazie i zatwierdzone do dalszego procesu modele powierzchniowe mogą stać się danymi wejściowymi dla projektu Inventora. Od tej wersji programu Inventor poza uniwersalnymi formatami IGES i STEP, stosowanymi zwyczajowo do importu powierzchni, dodatkowo dla zachowania pełnej zgodności między środowiskami Alias i Inventor wprowadzono bezpośredni import plików .wire.  Import może być dwojakiego typu: skojarzony lub nieskojarzony. Skojarzony pozwala na równoległe modyfikowanie zaimportowanych powierzchni w środowisku Alias i projektowanie w Inventorze. Jeśli nastąpią zmiany w pliku .wire – można będzie dokonać aktualizacji danych w środowisku Inventora. Niezwykle ułatwia to współpracę stylistów i inżynierów. W przypadku importu nieskojarzonego operacja importu nie tworzy łącza z plikiem wejściowym, oferuje także szereg opcji dodatkowych jak wybór zawartości pliku .wire lub sposób wczytania powierzchni (pojedyncze powierzchnie, powierzchnie zgrupowane). Wczytane powierzchnie mogą zostać pogrupowane zgodnie z warstwami środowiska Alias, następnie można już dokonać odpowiedniej ich dalszej obróbki  - przykładowo można zszyć powierzchnie tworzące zamkniętą objętość i uzyskaną bryłę zamienić w element cienkościenny.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce