Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

AP&T w projekcie UE: Low Cost forming of Lightweight structures for transportation industries (LoCoLite)

-- piątek, 10 lipiec 2015

Czy części z formowanego na gorąco, utwardzanego (HFQ®), wysoko wytrzymałościowego aluminium mogą być konkurencyjne przy obniżaniu masy przyszłych samochodów, autobusów i samolotów? Na tym zagadnieniu koncentruje się finansowany przez Unię Europejską projekt, w którym AP&T uczestniczy jako jedyny producent maszyn wraz z piętnastoma innymi podmiotami z europejskich kręgów przemysłowych i akademickich.

Komponenty z lżejszych materiałów otwierają przed producentami środków transportu nowe możliwości w kwestii obniżenia zużycia paliwa i emisji w pojazdach jutra. Jednak by nowe możliwości stały się interesujące, trzeba czegoś więcej, niż ich wkład w mniejsze oddziaływanie na środowisko naturalne. Komponenty takie muszą być równie dobre, a nawet lepsze od dzisiejszych pod względem bezpieczeństwa, jakości oraz kosztów produkcji. Celem projektu LoCoLite, realizowanego w ramach siódmego programu ramowego UE w obszarze badan i rozwoju, jest opracowanie nowej metody – Hot Form Quench (HFQ®) – pozwalającej na konkurencyjna produkcje skomplikowanych detali z wysoko wytrzymałościowego aluminium. Metoda zapewnia doskonałą podatność na formowanie i stabilność materiału i może zastąpić inne wolniejsze lub bardziej wymagające pod względem materiałowym metody produkcji.

– Jest to bardzo ciekawy projekt, przy realizacji którego możemy wykorzystać nasza wiedze w dziedzinie hartowania w procesie tłoczenia elementów ze stali, by stworzyć efektywne rozwiązanie przy produkcji także części z aluminium. Jednak aluminium stawia nieco inne wymogi, jeśli chodzi o formowanie i sterowanie procesem – tłumaczy dr Christian Koroschetz, szef projektu realizowanego w należącym do AP&T centrum badawczo-rozwojowym w Ulricehamn.

Na przyklad: aluminium podgrzewa sie do temperatury około 500 stopni, podczas gdy stal wymaga temperatury ponad 900 stopni. Formowanie gorącego aluminium odbywa się także z wyższą prędkością, co umożliwia produkcje elementów o skomplikowanym kształcie.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce