Komputery przemysłowe

  W dzisiejszych czasach inżynierowie szukają komputerów, które będą wykonywać ściśle określone zadania, będą pracować w specjalnych środowiskach 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, będą montowane w specjalny sposób oraz podłączane do różnych systemów sieciowych i systemów wyświetlania

  Podczas podejmowania decyzji, jaki komputer wybrać, trzeba wziąć pod uwagę czynniki zewnętrzne, które będą wpływać na jego pracę, jak również jego możliwości techniczne. Wiele zamieszania powstało wokół rynku komputerów, których nie można w prosty sposób przyporządkować ani do kategorii przemysłowej, ani komercyjnej. Przez niektórych nazywane są lekkimi komputerami przemysłowymi, inni mówią o nich „hybrydy”.

  Jednym z czynników wpływających na wybór jest pełna znajomość aplikacji, która będzie pracować na danym komputerze. Inżynierowie muszą mieć pewność, że jej specyfikacje odpowiadają środowisku pracy komputera. Równie ważne jest dokładne zrozumienie, czym grozi zdecydowanie się na zastosowanie komputera, który nie dysponuje wszystkimi  wymaganymi cechami. Wymagania inżynierów bardzo się różnią w zależności od środowiska pracy. W niektórych przypadkach komputer sterujący ma się znajdować w szczelnie zamkniętym pomieszczeniu (lub w specjalnej obudowie), gdzie kwestie środowiskowe nie będą stanowiły problemu. W innych przypadkach może zaistnieć potrzeba umieszczenia komputerów w pobliżu maszyn, gdzie będą musiały wytrzymać zupełnie inne warunki. Na skutek tego zastosowanie obudów jest najważniejsze w przypadku komputerów przeznaczonych do celów przemysłowych.

  Komputery przemysłowe to zazwyczaj komputery jednopłytowe (single-board computers – SBC) podłączone do pasywnej płyty montażowej (chociaż nie wszystkie komputery przemysłowe to SBC). Oznacza to, że SBC stanowi jedną, zawierającą wszystkie elementy płytę podobną do karty wideo, audio czy innej karty wymiennej, którą podpina się do magistrali. Na magistrali nie ma żadnej elektroniki – całe centrum sterowania i transmisji umieszczone jest na tej pojedynczej płycie. Powodem preferowania architektury jednopłytowej w komputerach przemysłowych jest to, iż w przypadku awarii można w kilka sekund wypiąć SB, natomiast komputer komercyjny trzeba rozmontować, żeby wyjąć płytę główną. Ponadto SBC zazwyczaj wytrzymują temperaturę do 60°C. Niektóre modele komputerów przemysłowych są wyposażone w zintegrowany ze sobą monitor, płytę główną, system wentylacji, zabezpieczenia przeciwdrganiowe oraz klawiaturę rozszerzeń w jednej obudowie. Dzięki takiej konstrukcji cały komputer obsługuje się na zasadach „plug & play”. Nie trzeba więc konfigurować sprzętu, ani martwić się o zgodność komponentów. A to oznacza redukcję czasu i kosztów ponoszonych na przygotowanie aplikacji. Sprzęt z monitorem typu „touch screen” (monitor dotykowy) nie posiada wbudowanej klawiatury, co jednak nie powoduje zmniejszenia funkcjonalności systemu. Budowa i architektura komputerów umożliwia swobodne wyposażanie ich w dodatkowe karty komunikacyjne (np. Ethernet, PROFIBUS, LonWorks, itp.) zwiększając tym samym zdolność wymiany informacji z różnymi systemami automatyki i teleinformatyki.

  Są to cechy wyróżniające komputery przemysłowe od standardowych PC do zastosowań biurowych. Optymalne parametry komputerów zostały dobrane tak, aby zaspokoić wymagania stawiane przez użytkowników oraz sprostać wymaganiom otoczenia, w którym będą one pracować. Większość producentów, zanim „przerzuciła” się na komputery przemysłowe, próbowała stosować komputery biurowe. Już po okresie kilku miesięcy odkryła, że w sumie wydali znacznie więcej na podtrzymanie sprawności biurowych maszyn, niż gdyby od początku zainwestowali w droższe komputery przemysłowe. Chcąc nabyć taki komputer należy także zwrócić uwagę na posiadane przez niego certyfikaty jakości i bezpieczeństwa. Główne certyfikaty, których należy poszukiwać, kupując komputery do zastosowania przemysłowego, to: CE, UL, certyfikaty potwierdzające odporność na wstrząsy, wibracje, temperatury oraz certyfikaty NEMA.

  W najbliższych wydaniach DN przedstawimy zestawienie

  oferty producentów i dystrybutorów komputerów przemysłowych,

  komputerów do zastosowań profesjonalnych i dodatkowych

  akcesoriów wspomagających pracę inżynierów

  projektantów – przyp. red.

  Autor: Andrzej Czerwiec REDAKTOR MERYTORYCZNY