Firma NKE Austria dostawcą łożysk do turbin wykorzystujących prądy morskie

    Turbiny napędzane prądami pływowymi należą do najnowszych osiągnięć w dziedzinie energii odnawialnej. Instalowane pod powierzchnią wody turbiny są napędzane morskimi prądami pływowymi. Firma NKE Austria, producent łożysk, jest dostawcą łożysk do przekładni używanych w tych „podwodnych wiatrakach”.

    Turbina SeaGen o mocy 1,2 MW, która jest napędzana prądami pływowymi, została opracowana przez wiodącego producenta technologii turbin pływowych, spółkę Marine Current Turbines, założoną w Bristolu w Wielkiej Brytanii. Działanie turbiny nie różni się zasadniczo od działania „podwodnego wiatraka”, z tą różnicą, że jest ona napędzana prądami pływowymi, a nie powietrzem. Odwrotnie niż w przypadku energii wiatrowej, której wytwarzanie zależy od aktualnych warunków pogodowych, prądy pływowe są dużo bardziej przewidywalne. Ponadto, dzięki większej gęstości wody w porównaniu do powietrza, podwodne turbiny nie muszą mieć tak dużych rozmiarów jak turbiny wiatrowe. Turbina SeaGen została zainstalowana w zatoce Strangford Lough w Północnej Irlandii i jest pierwszą komercyjną turbiną pływową na świecie.

    Przekładnia turbiny SeaGen została zaprojektowana przez spółkę Orbital2 Ltd., wiodącego brytyjskiego producenta przekładni dla urządzeń wytwarzających energię odnawialną i jest produkowana w Czechach przez firmę Wikov MGI. Projektanci i producenci przekładni wybrali firmę NKE Austria na dostawcę łożysk. Decydującym czynnikiem przy wyborze spółki NKE było jej doskonałe wsparcie techniczne i stosunkowo krótkie okresy projektowania i wdrażania do produkcji. Dostępność ogromnych łożysk głównych zespołu wirującego silnika turbinowego stanowi kluczowy czynnik dla realizacji tego projektu.

    Firma NKE dostarcza dziewięć różnych typów łożysk do przekładni: łożyska kulkowe zwykłe, łożyska wałeczkowe stożkowe, łożyska wałeczkowe walcowe oraz czterostykowe łożyska kulkowe, o średnicach zewnętrznych od 300 do 1090 mm. Poza łożyskami do turbin napędzanych prądami pływowymi, firma NKE dostarcza łożyska dla innych sektorów powiązanych z wytwarzaniem energii ze źródeł odnawialnych, zwłaszcza energii wiatrowej.