Firma GE zdobyła kontrakt o wartości 1,4 miliarda USD na dostawę turbin wiatrowych dla największej farmy wiatrowej w Stanach Zjednoczonych

Na początku grudnia 2009 r. firma GE poinformowała o otrzymaniu zamówienia o wartości 1,4 miliarda USD na dostawę turbin wiatrowych oraz usługi serwisowe dla farmy wiatrowej o mocy 845 MW, która ma powstać w stanie Oregon. Zamówienie złożyła firma Caithness Energy, niezależny producent energii. Po ukończeniu będzie to największa działająca farma wiatrowa na świecie.

      

Farma wiatrowa Shepherds Flat o mocy 845 MW powstanie na obszarze około 78 km2 w północnej oraz środkowej części stanu Oregon, w pobliżu miasta Arlington. Projekt stanowi amerykański debiut turbin GE 2.xl i jest jednocześnie największym pojedynczym zamówieniem na ten model – w latach 2011-2012 na farmie wiatrowej zainstalowanych zostanie 338 tych urządzeń.

      

Caithness Energy szacuje, że projekt o wartości 2 miliardów dolarów wygeneruje bezpośrednie korzyści ekonomiczne dla stanu Oregon o wartości 16 milionów dolarów rocznie, a także stworzy 400 miejsc pracy w fazie budowy elektrowni oraz 35 w fazie eksploatacji. Budowa będzie inwestycją na niespotykaną skalę, nie tylko ze względu na dużą liczbę turbin, ale również ze względu na fakt, iż w ramach projektu powstanie prawie 140 km dróg oraz 145 km linii energetycznych. Budowa rozpocznie się w 2010 roku i zakończy w 2012.

      

Projekt pomoże zaspokoić potrzeby regionu zarówno w zakresie ilości produkowanej energii elektrycznej, jak i celów dotyczących wytwarzania energii z OZE. Farma Shepherds Flat będzie wytwarzała ponad dwa miliardy kilowatogodzin odnawialnej energii rocznie. Zgodnie z metodologią obliczeń stosowaną przez amerykańską Agencję ds. Ochrony Środowiska – energia elektryczna pochodząca z tej elektrowni wystarczy do zasilenia około 235 tyś. gospodarstw domowych w Kalifornii i przyczyni się do uniknięcia emisji ponad 1,5 miliona ton gazów cieplarnianych rocznie w porównaniu z podobnym projektem wykorzystującym paliwa kopalne.

      

Turbiny 2.5xl na potrzeby projektu Shepherds Flat powstaną w fabryce GE w Pensacola na Florydzie.

Możliwość wybudowania urządzeń na miejscu, w Stanach Zjednoczonych, przy wykorzystaniu miejscowych zasobów stanowiły kluczowe czynniki przechylające szalę na naszą korzyść podczas negocjacji z Caithness Energy. Model 2.5 MW to technologiczne rozwinięcie udanego modelu GE 1.5 MW, stanowiącego najczęściej wybieraną turbinę wiatrową na świecie – w międzynarodowych projektach wiatrowych zainstalowano już ponad 12 000 takich urządzeń.

      

Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej firmy, pod adresem www.ge.com