Efektywna obróbka 5-osiowa w praktyce

  Obszarem zainteresowań firmy ANGA Uszczelnienia Mechaniczne sp. z o.o. jest technologia uszczelnień, a szczególnie uszczelnienia mechaniczne czołowe, które znajdują zastosowanie w różnych urządzeniach z wałem obrotowym – głównie w pompach wirowych, mieszalnikach, reaktorach, wentylatorach itd.

  PRZYKŁAD produkowanych przez ANGA części wg rys. klienta

  ANGA oferuje szeroką gamę uszczelnień mechanicznych czołowych: z mieszkami elastomerowymi, metalowymi oraz z PTFE; wielosprężynkowych pojedynczych i podwójnych; bezstykowe proekologiczne uszczelnienia gazodynamiczne (bezkontaktowe), znajdujące zastosowanie we wszystkich gałęziach przemysłu (zwłaszcza stanowiących potencjalne zagrożenie dla środowiska i zdrowia ludzi w procesach toksycznych, kancerogennych i wybuchowych – z możliwością samozapłonu).

  Uszczelnienia gazodynamiczne całkowicie eliminują emisję lotnych substancji do środowiska, a uszczelnienia gazodynamiczne GKF, dla sprężarek przepływowych różnych typów, eliminują tradycyjne uszczelnienia olejowe, labiryntowe czy segmentowe.

  Uszczelnienia te wzbudziły żywe zainteresowanie odbiorców, a także zdobyły wiele prestiżowych nagród – między innymi za grupę tych uszczelnień ANGA została wyróżniona Medalem Europejskim, przyznanym przez Komitet Integracji Europejskiej i Business Center Club.

  Firma dostarcza uszczelnienia wraz z instalacjami pomocniczymi do nowych pomp (również jako części zamienne do już eksploatowanych) firmom polskim i zagranicznym. Wszystkie oferowane przez firmę uszczelnienia mechaniczne powstały opierając się na własnych projektach i objęte są polską oraz zagraniczną ochroną patentową.

  Klienci firmy ANGA to przede wszystkim producenci pomp oraz użytkownicy końcowi i firmy remontowe z wielu gałęzi przemysłu, jak np.: chemicznej, petrochemicznej, energetyki, rolno-spożywczej, górnictwa, celulozowo- papierniczej, farmaceutycznej, wodno- -kanalizacyjnej oraz innych branż związanych z ochroną środowiska.

  Szybki rozwój

  ANGA ma silnie rozbudowany system badań i rozwoju, obejmujący testowanie nowych rozwiązań i wersji produktów. Firma wykorzystuje nowoczesne techniki projektowania w systemie CAD/CAM, co w połączeniu z nowoczesnymi metodami zarządzania produkcją oraz organizacją pracy umożliwia projektowanie i dostarczanie skomplikowanych i zaawansowanych rozwiązań technicznych w dziedzinie uszczelnień mechanicznych, dostosowanych do pracy w ekstremalnych warunkach.

  – Oprócz krajowych odbiorców eksportujemy nasze uszczelnienia między innymi na rynki: Niemiec, Hiszpanii, Francji, USA, Czech, Słowacji, Węgier, Belgii, Litwy, Rosji, Ukrainy, Litwy, Szwajcarii – powiedział dyrektor handlowy Wojciech Machowski.

  Wychodząc naprzeciw wymogom rynku, biorąc pod uwagę specyfikę organizacyjną oraz mając na względzie pierwszoplanowe znaczenie jakości oraz troskę o środowisko naturalne, ANGA wdrożyła System Zarządzania Jakością i Środowiskiem zgodny z normami ISO 9001 i ISO 14001, którym objęty jest rozwój, produkcja, sprzedaż, pakowanie i serwis uszczelnień mechanicznych.

  Wymagania produkcyjne

  Produkcja uszczelnień mechanicznych, jak również części zamiennych odbywa się w 100% na maszynach CNC. Park maszynowy firmy stanowią jedne z najnowocześniejszych maszyn, takich jak:

  • tokarki uniwersalne 2-, 3- i 4-osiowe,
  • frezarki 3-osiowe i 5-cio osiowe.

  Pomiary geometryczne detali wyprodukowanych na ww. maszynach wykonywane są w akredytowanym laboratorium pomiarowym za pomocą maszyny pomiarowej firmy ZEISS.

  Podstawowym materiałem konstrukcyjnym jest stal kwasoodporna, natomiast elementy uszczelnienia czołowego wykonywane są z takich materiałów, jak: prasowane oraz impregnowane kompozyty węglowe, ceramika Al2O3, węglik krzemu SIC, węglik wolframu, teflon PTFE, specjalne stopy chromowo- molibdenowe. Części wykonywane są wg dokumentacji klienta, lecz muszą to być elementy wykonywane ze stali nierdzewnej, ponieważ produkcja ukierunkowana jest głównie na obróbkę takiego materiału.

  Wysoko wydajna obróbka 5 osi

  Stale rosnąca konkurencja w przemyśle maszynowym wymusza zastosowania nowych technologii i maszyn w celu skrócenia czasu obróbki – a co za tym idzie – obniżenia ceny oferowanych produktów.

  Obniżenie kosztów wytwarzania było podstawowym bodźcem do zakupu wysoko wydajnej maszyny 5-osiowej. Wdrożenie tego typu maszyn do produkcji nie jest procesem prostym, ponieważ pociąga ze sobą spore koszty, a wymagania dotyczące kwalifikacji operatorów i programistów są bardzo wysokie.

  Wykorzystanie maszyn 5-osiowych byłoby prawie niemożliwe bez zastosowania specjalistycznego oprogramowania CAM. Ze względu na olbrzymią odpowiedzialność, jaka spada na program generujący program obróbczy, firma nie mogła pozwolić sobie na zakup oprogramowania, który nie gwarantowałby szybkiego, pewnego, niezawodnego i dobrze współpracującego z systemami CAD programu wspomagającego programowanie obrabiarki.

  – Dotychczas wykorzystywaliśmy do programowania centrum 3-osiowego oprogramowania „EdgeCAM”, ale sterowanie maszyną 5-osiową nie jest tak proste, jak w przypadku maszyn 3-osiowych – powiedział technolog Zbigniew Okrzeszowski. – Dlatego też postanowiliśmy zebrać pewną wiedzę na temat firm zajmujących się tworzeniem programów CAM do maszyn 5-osiowych. Niezbędne okazały się wyjazdy na targi, podczas których prezentowane jest tego typu oprogramowanie. Konieczny był wyjazd na targi EMO do Mediolanu i Hanoweru. Po wnikliwej analizie wybór padł na program firmy OPEN MIND „hyperMILL”.

  Tak się złożyło, iż siedziba firmy zajmującej się dystrybucją tego oprogramowania mieści się w Bielsku-Białej, co też ma znaczący wpływ na decyzję o zakupie – na szkolenia i po doradztwo techniczne nie trzeba jechać daleko.

  Oprogramowanie hyperMILL jest narzędziem wspomagającym tworzenie programów obróbczych, oferując użytkownikom:

  • szeroką gamę cykli obróbczych 2-, 3 i 5-osiowych,
  • jednakowy układ okien dla poszczególnych cykli,
  • stosowanie w programie obróbczym cykli maszynowych,
  • łatwość i szybkość przemieszczania układu współrzędnych przy obróbce z indeksacją,
  • pełną automatyzację oraz inteligentne unikanie kolizji w cyklach 5-osiowych,
  • możliwość pracy programu w aplikacjach AutoCAD i Autodesk INVENTOR,
  • specjalistyczne cykle 5-osiowe.

  Zdaniem pracowników firmy ANGA tak efektywne użytkowanie maszyn 5-osiowych byłoby niemożliwe bez hyperMILL.

  – Chcę powiedzieć, że to połączenie (maszyn i specjalistycznego oprogramowania – przyp. redakcji) zaowocowało w naszej firmie trzykrotnym skróceniem czasu obróbki w najbardziej czasochłonnym elemencie uszczelnienia, jakim jest „pokrywa”; przy jednoczesnym wzroście dokładności i pewności wykonania – podsumowuje szef produkcji Zbigniew Kozak.

  www.evatronix.com.pl