Dziesięciolecie Centrum EDC GE

Od współpracy nad projektem najnowocześniejszych silników odrzutowych na świecie (GEnx) poprzez adaptowanie technologii energetycznych do potrzeb klientów, aż po projektowanie nowoczesnego sprzętu do wydobycia ropy i gazu z dna morza — oto dziedziny, którymi przez ostatnie 10 lat zajmowało się jedno z najbardziej zaawansowanych centrów technologicznych GE — Engineering Design Center (EDC) w Warszawie. 

Centrum obchodzi dziesięciolecie swojej udanej działalności biznesowej. Od utworzenia latem 2000 roku, EDC rozwinęło się z zaledwie 20-osobowej grupy inżynierów w zespół ponad 900 światowej klasy specjalistów opracowujących najwyższej klasy technologie. W uroczystości z tej okazji wzięło udział ponad 1 300 osób — pracownicy centrum EDC, przedstawiciele instytucji państwowych, organizacji pozarządowych i środowisk akademickich, a także dziennikarze z mediów międzynarodowych. Na uroczystości głos zabrali m.in. Jeff Immelt, prezes i dyrektor generalny GE oraz Waldemar Pawlak, wicepremier, minister gospodarki.

Warszawskie centrum EDC zostało założone w 2000 r. w wyniku umowy o współpracy między spółką GE Aviation i warszawskim Instytutem Lotnictwa.

Centrum EDC to jeden z niewielu czołowych ośrodków technicznych GE zlokalizowany poza Stanami Zjednoczonymi. Ściśle współpracuje z podobnymi ośrodkami znajdującymi się w Indiach, Meksyku, Turcji i Stanach Zjednoczonych. Inżynierowie pracujący w centrum EDC zajmują się nie tylko wewnętrznymi projektami GE, które obejmują tworzenie nowych oraz udoskonalanie istniejących produktów i technologii, ale także projektami zewnętrznymi dla klientów firmy, do których należą czołowi producenci samolotów, przedsiębiorstwa energetyczne oraz firmy z branży paliwowej.

Centrum EDC było zaangażowane w prace inżynieryjne przy tworzeniu silnika jednego z najnowocześniejszych i najbardziej innowacyjnych silników lotniczych – Genx, który powstał w ramach ekologogicznej inicjatywy GE Ecomagination. Silnik ten będzie montowany m. in. w najnowszych samolotach Boeing’a – modelach B747-8 oraz 787 Dreamliner. Inżynierowie pracujący w EDC byli odpowiedzialni za kluczowe rozwiązania wielu jego elementów i pracowali nad jego projektem od samego początku.

Centrum EDC ściśle współpracuje z najlepszymi polskimi uniwersytetami technicznymi poprzez organizację licznych praktyk i szkoleń technicznych, a także poprzez wsparcie konkursów dla inżynierów i uniwersyteckich kół naukowych. EDC jest również partnerem technicznych wielu konferencji edukacyjnych. Każdego roku w EDC praktyki odbywa ponad 100 przyszłych inżynierów.