Dookoła świata… na oleju jadalnym

Japoński dziennikarz okrążył świat na swoim quadzie przy wsparciu LANXESS. W drodze produkował swoje własne paliwo – ze zużytego oleju roślinnego.

Autro zdjęcia: Shusei Yamada

Wyobraźmy sobie następującą sytuację – podczas wakacyjnej podróży zatrzymujemy się, żeby kupić nieco oleju jadalnego i zamieniamy go od razu w biodiesel. Z początku brzmi to śmiesznie, ale jest jak najbardziej wykonalne – udowodnił to w spektakularny sposób dziennikarz Shusei Yamada. Odbył on podróż dookoła świata dokładnie w ten sposób i przy wsparciu technicznym LANXESS.

Yamada chciał udowodnić, że w przyszłości biodiesel może stać się efektywnym źródłem energii. Żeby jednak takie przedsięwzięcie mogło się udać, jego quad musiał zostać wyposażony w odpowiednio przystosowany zakład produkcyjny biodiesla. Dziennikarz pytał różnych naukowców, w jaki sposób można rafinować zużyty olej roślinny z domowych lub restauracyjnych frytkownic, aby uzyskać z niego paliwo biodiesel. Odkrył wtedy, że żywica jonowowymienna Lewatit GF202 z LANXESS działa jako filtr usuwający substancje zanieczyszczające powstałe w procesie rafinowania. LANXESS, oprócz żywicy jonowowymiennej zapewnił również rozbudowaną pomoc techniczną, która okazała się przydatna w procesie budowania miniaturowego reaktora zamontowanego w samochodzie. Yamada poświęcił dziesięć miesięcy na zbudowanie tego urządzenia produkującego biodiesla, w ciągu których przeprowadził wiele testów.

W grudniu 2007 roku rozpoczął swoją podróż dookoła świata. Po wyjeździe z Japonii Yamada i jego „Projekt Biodieselowa Przygoda” zatrzymali się w Kanadzie, kontynuowali podróż na terenie USA, aby następnie udać się do Europy, Afryki, Azji Środkowej i przez Rosję z powrotem do Japonii. Wrócili do Tokio pierwszego grudnia 2008 roku, po przebyciu łącznie 47 853 kilometrów w 360 dni i odwiedzeniu 17 krajów.

Projekt ten mógł się udać jedynie dzięki współpracy wielu różnych ludzi z całego świata. Bez pomocy firmy LANXESS, budowa urządzenia produkującego biodiesla nigdy nie miałby szans powodzenia. Użycie żywicy jonowowymiennej Lewatit było krokiem milowym w całym projekcie i zadecydowało o jego sukcesie.

To właśnie ten sukces sprawił, że Yamada zaczął niedawno drugą podróż „Biodieslowa Przygoda”. W tej Autro zdjęcia: Shusei Yamada chwili przemierza on swój własny kraj.