Czujnik zapewnia robotom lepszą percepcję głębi

  3-D Flash Ladar zapewnia PackBotom ‘filmopodobne’ obrazy i potencjalną autonomię

  Firma iRobot twierdzi, że wynalazła nowy monolityczny czujnik, który pomoże zapewnić robotom autonomię.

  Czujnik ten, znany jako 3-D Flash Laser Radar (3-D Flash Ladar – dalmierz laserowy pracujący w 3 wymiarach), nie posiada części ruchomych i generuje “filmopodobny” obraz, który mógłby poprawić percepcję głębi u tzw. PackBots. W rezultacie, wojskowe roboty wykonałyby kolejny krok w stronę autonomii, a być może nawet żołnierze nie musieliby dłużej sterować nimi podczas bitwy.

  Dzięki temu czujnikowi robot może stwierdzić, jaka odległość dzieli go od drzewa, samochodu lub osoby twierdzi Helen Greiner, współzałożyciel i przewodniczący zarządu iRobot. Przekazuje on obraz przypominający film, tak jakby filmowało się za pomocą kamery video.

  PackBoty produkowane przez iRobot uzyskają lepszą percepcję głębi dzięki zastosowaniu nowego czujnika monolitycznego.

  Nowy 3-D Flash Ladar, opracowany przez Advanced Scientific Concepts, eliminuje potrzebę zastosowania mechanicznego systemu skanowania. Zamiast tego wysyła on impuls, czyli błysk laserowego światła, a następnie odbiera odbity sygnał w postaci rozbitej na piksele.

  Obraz, który wraca do obserwatora, jest jak film kręcony z użyciem modeli bryłowych – dodaje Greiner. Z czasem daje pojęcie o głębi. Laser tego nie potrafi, chyba że przeskanuje się nim oś „z”.

  iRobot, firma, która produkuje odkurzacz-robota Roomba i konstruuje zdalnie sterowane PackBots dla wojska, uważa, że nowa technologia może oznaczać duży krok naprzód w stosunku do istniejących czujników. W przeciwieństwie do kamer, które zależą od ludzkiej percepcji głębi umożliwiającej uzupełnianie brakujących informacji, nowy czujnik byłby w stanie podać dokładną odległość do przeszkód znajdujących się w jego polu widzenia. Oprócz tego, monolityczny czujnik nie potrzebuje obrotowego mechanizmu skanującego i może przeniknąć pył i ciemność.

  Stosowaliśmy wszystkie typy dostępnych w handlu czujników – twierdzi Greiner. Wypróbowaliśmy je wszystkie i jak do tej pory wszystkim czegoś brakowało.

  Inżynierowie z iRobot twierdzą, że zdolność zapewnienia poczucia głębi, jaką daje 3-D Flash Ladar, powinna pozwolić konstruktorom robotów skupić się na pisaniu algorytmów oprogramowania dla robotów, zamiast tworzenia algorytmów filtrujących dla czujników. Dzięki temu mogliby pracować nad koncepcjami, które pozwoliłyby im zbliżyć się do stworzenia autonomicznego robota wojskowego.

  Wojsko używa takich robotów do poszukiwania ładunków wybuchowych pod pojazdami i przeszukiwania wnętrza budynków bez konieczności niepotrzebnego narażania życia i zdrowia żołnierzy.

  iRobot opracuje technologię 3-D Flash Ladar, którą będzie można wykorzystać w PackBotach, a także w innych typach bezzałogowych pojazdów lądowych. W chwili obecnej technologia ta jest zbyt droga, by można było wykorzystywać ją w robotach domowych, takich jak Roomba. Oczekuje się jednak, że zostanie ona szybko wykorzystana przez wojsko. Firma zacznie prezentować ją klientom z sektora militarnego w roku 2008.

  – Od dawna szukaliśmy dobrej jakości informacji na temat głębi, dostarczanych w sposób ciągły – stwierdza Greiner. To pozwoli robotowi dostrzec wszystko, co znajdzie się na jego drodze.