Co nowego w SolidWorks 2007

  13 czerwca, w Hotelu Schloss Weikersdorf, w Baden koło Wiednia, miała miejsce konferencja zorganizowana dla przedstawicieli prasy europejskiej. Jej celem była oczekiwana prezentacja możliwości nowej wersji oprogramowania dla inżynierów-projektantów

  Malowniczo położona miejscowość, przywodząca na myśl nasz Beskid Śląski, budynek hotelu pamiętający jeszcze czasy Bethowena, piękny park z ogrodem kwiatowym – wszystko to stanowiło tło dla prezentacji ostatnich rozwiązań przewidzianych w najnowszej edycji SolidWorks 2007. Ze strony organizatora obecni byli: Isabelle Reich – dyrektor ds. komunikacji marketingowej, Carola von Wendland – specjalista ds. PR, Zdenek Basta – dyrektor sprzedaży na Czechy, Słowację i Węgry, Michael Wakefield – specjalista ds. COSMOS i Andreas Spieler – dyrektor ds. produktu.

  POCZĄTEK konferencji. Isabelle Reich – dyrektor

  ds. komunikacji marketingowej

  Przedstawienie czas zacząć, czyli liczby i fakty

  Pozycja SolidWorks (założonego w 1993 roku) jako dostawcy rozwiązań CAD-owskich stale się umacnia, także na naszych rynkach. W chwili obecnej na oprogramowaniu spod jego znaku pracuje ponad 520 000 użytkowników, w 100 krajach. Liczba klientów sięga 76 000.

  W Polsce SolidWorks, działając poprzez swoich przedstawicieli – resellerów (planowane jest otwarcie oficjalnego przedstawicielstwa w Polsce, ale, niestety, nie uzyskałem żadnych konkretnych informacji, kiedy miałoby to nastąpić), sprzedał ponad 800 stanowisk, i ma ponad 400 klientów (dane te dotyczą tylko wersji komercyjnej). O globalnym poziomie wzrostu może świadczyć fakt sprzedaży ponad 195 000 licencji w ciągu ostatnich 24 miesięcy.

  Jak zgodnie twierdzą przedstawiciele firmy, strategia SolidWorks skupia się na dostarczaniu rozwiązań ściśle dla projektowania; konkurencja przykłada coraz większą wagę do obszaru PLM. Może jest to rzeczywiście jakaś metoda? Nie należy jednak zapominać, że SW konkuruje niejako w obrębie własnego podwórka z… CATIA, która podobnie jak SolidWorks (przejęty w 1997) należy do grupy Dassault Systemes.

  Udoskonalenia

  Jak twierdzą przedstawiciele producenta, blisko 90% procent udoskonaleń – w stosunku do poprzedniej wersji – zostało wprowadzone na bezpośrednią prośbę klientów. Oprócz ponad 200 nowych funkcji, najnowsza wersja tego oprogramowania do trójwymiarowego projektowania CAD wprowadza technologię inteligentnych operacji (SolidWorks Intelligent Feature Technology, w skrócie: SWIFT), oddając po raz pierwszy w ręce każdego użytkownika techniki używane przez ekspertów do najbardziej skomplikowanych operacji trójwymiarowego projektowania CAD.

  SWIFT pozwala na wykładniczy wzrost efektywności przy jednoczesnym uproszczeniu oprogramowania. Tradycyjne aplikacje trójwymiarowego projektowania CAD zmuszały zespoły projektowe do poświęcania cennego czasu na ustalanie kolejności tworzenia takich operacji części, jak pochylenia i zaokrąglenia. Dzięki narzędziu SWIFT FeatureXpert – Ekspert Operacji, które automatycznie tworzy nowe operacje we właściwej kolejności, zgodnie z zamierzeniami projektanta, ten ostatni może poświęcić więcej czasu na właściwe zadania – czyli projektowanie wyrobów.

  Inne narzędzia SWIFT to m.in. SketchXpert – Ekspert Szkiców, które rozwiązuje wymiarowe i relacyjne konflikty podczas szkicowania, a także MateXpert – Ekspert Wiązań, które usuwa konflikty powstałe podczas modyfikowania przez użytkownika części zawierających wiązania.

  3D w 2D…

  Dla zespołów projektowych niezbędna jest również możliwość tworzenia koncepcji w dwóch wymiarach, zanim zostanie stworzony projekt trójwymiarowy. Wychodząc temu naprzeciw, edycja 2007 zawiera udoskonalenia w takich funkcjach jak np. bloki szkicu. W tej wersji, szkice dwuwymiarowe pasów, łańcuchów, kół pasowych oraz kół zębatych automatycznie ukazują interakcje i ruchy, pomagając projektantom udoskonalać projekty na wszystkich etapach prac. Funkcja ta łączy w sobie „inteligencję” trójwymiarowego projektowania CAD z wyczuciem projektowania dwuwymiarowego.

  Narzędzie SolidWorks Design Checker, wprowadzone w ubiegłym roku jako część aplikacji SolidWorks 2006, zawiera nowe funkcje zapewniające spełnienie przez rysunki standardów zdefiniowanych w organizacji użytkownika. Nowe funkcje obejmują automatyczną korektę oraz możliwość „uczenia się” z wykonanych rysunków – są to funkcje, które jeszcze bardziej ułatwiają uniknięcie drogich i pracochłonnych poprawek rysunkowych.

  Ponadto SolidWorks 2007 po raz pierwszy pozwala użytkownikom zapisywać dowolne pliki w nowym formacie 3D PDF firmy Adobe, zapewniając pełną obsługę dla dwóch dominujących standardów udostępniania projektów trójwymiarowych: PDF oraz formatu współpracy SolidWorks eDrawings.

  Powierzchnia i nie tylko

  Nowe narzędzie swobodnego formowania powierzchni po raz pierwszy pozwala zespołom projektowym na tworzenie stylowych powierzchni z zachowaniem ciągłości krzywizny, poprzez proste czynności „naciskania i pociągania”. Rezultatem jest bardziej eleganckie wzornictwo, które osiągane jest szybciej,  niż to możliwe przy użyciu tradycyjnych poleceń kształtowania powierzchni.

  Narzędzie SolidWorks ScanTo3D, które pozwala użytkownikom automatycznie wydobywać dane projektowe z rzeczywistych przedmiotów – takich jak uszkodzone części wymagające wymiany, czy też koncepcyjne modele piankowe – i przenosić je do środowiska projektowego SolidWorks, zawiera łatwy w użyciu interfejs kreatora, który krok po kroku prowadzi użytkownika przez proces skanowania i importowania danych, aż do zakończenia w postaci w pełni zdefiniowanego, trójwymiarowego modelu bryłowego.

  Aplikacja ScanTo3D została zoptymalizowania do współpracy z nowym, kolorowym skanerem wysokiej rozdzielczości Desktop 3D Scanner, produkowanym przez firmę NextEngine, będącą partnerem firmy SolidWorks (premiera miała miejsce tego roku podczas SWW 2006). Skaner ten jest dostępny w niższej cenie dla użytkowników SolidWorks. Dodatkowo narzędzie ScanTo3D obsługuje szereg innych powszechnie stosowanych formatów danych skanowania trójwymiarowego.

  Warto wpsomnieć jeszcze o nowym PhotoWorks 2007, oferującym ulepszone funkcje foto-renderingu, łatwiejsze (bardziej intuicyjne menu), wreszcie: możliwość modyfikowania tekstur i w ten sposób zmniejszania wielkości pliku.

  Analizy, czyli pora na COSMOS

  COSMOS 2007 zawiera ponad 60 nowych funkcji. Zdaniem przedstawicieli, bazuje na inwestycjach, które firma SolidWorks czyniła przez ostatnie pięć lat, dążąc do takiego uproszczenia analiz, aby mógł z nich korzystać każdy uczestnik procesu projektowania, przy zachowaniu poziomu zaawansowania, zapewniającym dokładne i wiarygodne wyniki.

  Nowa funkcja symetrii cyklicznej skraca do kilku minut skomplikowane zadanie analizowania projektów kołowych, takich jak bęben hamulcowy lub łopatki turbiny. Na podobnej zasadzie w jednoetapowym procesie symulowane są powszechnie stosowane elementy konstrukcyjne (takie jak łożyska).

  Na pakiet COSMOS składają się: oprogramowanie do analizy metodą elementu skończonego (FEA) COSMOSWorks, oprogramowanie do analizy mechanicznej COSMOSMotion oraz oprogramowanie do analizy płynów COSMOSFloWorks.

  Nowe środowisko analiz konstrukcji spawanych COSMOSWorks 2007 pozwala użytkownikom automatycznie konwertować człony konstrukcyjne na belki lub kratownice za jednym kliknięciem myszy. Umożliwia to projektantom analizowanie konstrukcji belkowych w ciągu kilku minut, z pominięciem długotrwałych i skomplikowanych procedur przygotowawczych, które mogą powodować błędy.

  Ponieważ w tym wydaniu magazynu zamieściliśmy przegląd oferty rynku tworzyw w Polsce, warto nadmienić, iż COSMOS ma zdefiniowane ponad 150 rodzajów materiałów (metali, tworzyw sztucznych), a także 6 różnych modeli zachowań.