Chińscy naukowcy stworzyli molekułę trzech stanów logicznych

Rewolucjonizuje ona elektronikę, ale do praktycznego zastosowania w komputerach jest jeszcze daleko- pisze portal informatyczny The Register.

Urządzenia pracujące w systemie binarnym posiadają dwa stany logiczne – 0 i 1. Molekuła chińskich uczonych posiada trzy stany: 0, 1 i 2. Obecnie naukowcy, którzy stworzyli nową molekułę budują w oparciu o nią nową prototypowa pamięć DRAM. Jest ona zbudowana z azozwiązków (organicznych związków chemicznych posiadających w swojej strukturze grupę azową o wzorze -N=N-) umieszczonych między elektrodami z tlenku cynowo-indowego (ITO) i aluminium.

Azozwiązki wykazują trzy stany przewodnictwa: wysoki, średni i niski w zależności od napięcia przyłożonego przez aluminiowe elektrody i stany te mogą być odczytywane jako 0,1 i 2. Według American Chemical Society pojedyncza komórka nowego typu pamięci wytrzymuje 108 cykli “read” przy napięciu 1 V. Według ekspertów tego pisma pamięci nowego typu na razie są swoistą ciekawostką naukową – do zmiany systemów informatycznych z liczących w systemie binarnym na trójkowe i ogromnego skoku mocy obliczeniowych jaki wtedy nastąpi jest jeszcze daleko.