Bramka kontrolna przyszłości, skonstruowana przez GE, sprawdza się w Europie

  Rozwiązanie zapewniające większe bezpieczeństwo, oszczędności i wygodę dla osób podróżujących samolotami po Europie

  GE Security, dział firmy GE (NYSE: GE), europejski lider w zakresie lotniczych rozwiązaniach do kontroli bagażu przy pomocy technik tomografii komputerowej (CT), przedstawił nowe rozwiązanie, która ma zrewolucjonizować tradycyjne bramki kontroli pasażerów na lotniskach. Dzięki „bramce bezpieczeństwa przyszłości”, którą zaprezentowano po raz pierwszy w Paryżu w marcu br., podróże lotnicze będą bezpieczniejsze, procedury mniej kosztowne, a odprawa pasażerów, dzięki bramkom kontrolnym – szybsza.

  GE Security zamierza wykorzystać swoją wiodącą w Europie pozycję w zakresie rozwiązań do kontroli bagażu przy użyciu technik CT oraz znaczące możliwości na polu badań i rozwoju, aby stworzyć koncepcję bramki kontrolnej przyszłości, która będzie uwzględniać regionalne wymagania. Plan zakłada, że nowe rozwiązanie usprawni efektywność zabezpieczeń oferowanych przez bramki kontrolne, redukując jednocześnie ich koszt, który ponoszą zarówno rządy krajów, jak i operatorzy lotnisk w Europie. Ponadto, znacznej poprawie ulec ma komfort pasażerów – cała procedura będzie dla nich szybsza i wygodniejsza.

  PROPONOWANE przez GE rozwiązania mają realną szansę na poprawę bezpieczeństwa i komfortu obsługi pasażerów nie tylko w USA

  Zaawansowane technologie bramki kontrolnej przyszłości można było obejrzeć na targach Passenger Terminal Expo 2006 w Paryżu. GE Security wprowadza również swój najnowszy portal do wykrywania śladów, EntryScan4, który ma stać się częścią bramki kontrolnej przyszłości. 

  – Wizja bramek kontrolnych przyszłości na lotniskach, jaką nakreśla GE, zakłada dużo wyższy poziom bezpieczeństwa, ale również znaczącą poprawę komfortu podróżnych – powiedział Edwin de Wolf, dyrektor generalny działu bezpieczeństwa krajowego w GE Security w regionie EMEA. – Jesteśmy w trakcie negocjacji z największymi lotniskami, których celem jest stworzenie pierwszego w regionie laboratorium bramek kontrolnych przyszłości. To kompleksowe centrum ma na celu sprawdzenie i zweryfikowanie technologii zabezpieczeń, które są zgodne z tworzonymi przepisami UE, dotyczącymi kontroli pasażerów. Mamy nadzieję, że wkrótce będziemy mogli poinformować o jego otwarciu… 

  – Zaawansowane mechanizmy wykrywania materiałów wybuchowych są obecnie powszechnie wykorzystywane jedynie w trakcie kontroli zgłoszonego bagażu, natomiast bagaż podręczny i pasażerowie, w praktyce nie są objęci tymi technologiami – powiedział Matthew Farr, starszy analityk ds. bezpieczeństwa krajowego, Frost & Sullivan. – Jako lider rynku w dziedzinie wykrywania materiałów wybuchowych, GE Security po raz kolejny pokazuje, że jest w stanie wprowadzać zaawansowane technologie, które pomogą zwiększyć bezpieczeństwo komercyjnego ruchu lotniczego na całym świecie.

  Bramki kontrolne dostępne będą w wielu indywidualnych konfiguracjach, spełniających specyficzne potrzeby władz lotnisk. Bazować będą na trzech nowych technikach, które aktualnie nie są wykorzystywane w trakcie kontroli pasażerów. Obejmują one falę milimetrową i rezonans kwadrupolowy, służące do skanowania pasażerów i ich butów pod kątem obecności niebezpiecznych przedmiotów, a także tomografię komputerową (CT), wykorzystywaną już obecnie na dużą skalę podczas kontroli zgłoszonego bagażu podróżnych. CT posłuży teraz również do kontroli bagażu podręcznego.

  Pierwsze laboratorium bramki kontrolnej zostało stworzone przez GE Security w grudniu ub. r. na międzynarodowym lotnisku w San Francisco. Laboratorium to oferuje możliwość oceny zaawansowanych technik, dzięki którym — jak uważa firma — komercyjny ruch lotniczy w USA stanie się bezpieczniejszy. Dzięki obecnej instalacji, GE Security tworzy laboratorium w Europie, aby zbadać podobne rozwiązania w warunkach tego regionu. Firma GE Security ma nadzieję, że dzięki bramce kontrolnej przyszłości będzie mogła zaoferować praktyczne rozwiązania bezpieczeństwa operatorom systemów zabezpieczających na całym świecie.

  www.ge.com