ABB i Deutsche Telekom będą pracować nad tworzeniem rozwiązań inteligentnych sieci

ABB, wiodący na świecie dostawca technologii energetyki i automatyki wraz z T-Systems, filią Deutsche Telekom specjalizującą się w technologiach informacyjnych i komunikacyjnych, wspólnie zajmą się opracowaniem rozwiązań inteligentnych sieci w Friedrichshafen, mieście leżącym w południowych Niemczech.

Obie firmy będą blisko współpracować z regionalnym zakładem energetycznym Technische Werke Friedrichshafen (TWF) i lokalnymi władzami, w celu poprawy zarządzania dostawami energii elektrycznej, tak by klienci mogli z niej efektywniej korzystać. Deutsche Telekom inwestuje miliony euro w modernizację stałej i mobilnej infrastruktury komunikacyjnej Friedrichshafen. Prace te prowadzone są w ramach programu T-City mającego na celu stworzenie “miasta przyszłości”.

Rozwiązania inteligentnych sieci w Friedrichshafen pozwolą na włączenie energii ze źródeł odnawialnych do systemu energetycznego i wpłyną na poprawę efektywności energetycznej.

– ABB jest w pełni zaangażowana w rozwój inteligentnych sieci. Współpracujemy z partnerami w ramach wielu pilotażowych projektów. Doświadczenia ABB i Deutsche Telekom w zakresie inteligentnych sieci energetycznych dobrze się uzupełniają i cieszymy się, że mogliśmy połączyć siły w tym największym, pokazowym projekcie w Niemczech – powiedział Brice Koch, szef Marketingu i Rozwiązań dla Klientów w ABB, cytowany w komunikacie.

– Sieci elektryczne i sieci danych to obszary, które łączą się ze sobą. Posiadamy zarówno niezbędne stałe i mobilne szerokopasmowe sieci komunikacyjne oraz doświadczenie w zarządzaniu dużą ilością danych- dodał Reinhard Clemens, prezes T-Systems.

Inteligentne sieci są niezbędne do włączania energii ze źródeł odnawialnych do systemu dostaw energii i wpływają na poprawę efektywności energetycznej. Udział energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych w ogóle produkowanej w Niemczech energii elektrycznej ma wzrosnąć do 30 procent w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Dla niezawodnej pracy systemu zaopatrywanego w tak duże ilości energii odnawialnej, zużycie energii trzeba dokładnie dopasować do wahań w poziomie jej wytwarzania.

Wykorzystując w czasie rzeczywistym sieci danych, inteligentne sieci energetyczne mogą dostarczać informację potrzebną automatycznym systemom sterowania. To umożliwi zakładom energetycznym utrzymanie równowagi po między podażą a popytem na prąd. Inteligentne mierniki mogą dostarczać dane o zużyciu energii w krótszych odstępach czasu, dzięki czemu odbiorcy mogą lepiej kontrolować swoje zużycie i wykorzystywać możliwość korzystania z tańszej energii poza okresami szczytowego zapotrzebowania na to medium.

Deutsche Telekom jest jednym z wiodących na świecie przedsiębiorstw telekomunikacyjnych. Ma ponad 151 milionów użytkowników mobilnych sieci komunikacyjnych, ponad 38 milionów połączeń naziemnych i ponad 15 milionów połączeń w usłudze szerokopasmowej (dane 31 grudnia 2009 roku).

T-Systems wykorzystuje swoją globalną infrastrukturę centrów i sieci komputerowych do zarządzania informacją i technologiami komunikacyjnymi w wielonarodowych korporacjach i instytucjach publicznych. Jako oddział biznesu Deutsche Telekom, zajmujący się kluczowymi klientami korporacyjnymi, T-Systems oferuje zintegrowane przyszłościowe rozwiązania połączeń sieciowych dla biznesu i społeczeństwa.