3Dconnexion i Adobe Acrobat 3D

Urządzenia do nawigacji w 3D umożliwiają kontrolę elementów 2D i 3D w plikach PDF

3Dconnexion poinformowała w lutym br., że oferowana przez nią grupa urządzeń do nawigacji w 3D obsługuje również programy Adobe® Acrobat® 3D. Dzięki nowemu sterownikowi 3DxSoftware, w wersji 3.1 użytkownicy plików 3D PDF programu Acrobat 3D w wersji 7 oraz nadchodzącego Acrobat 3D w wersji 8, jak również programu Adobe Leader® w wersji 8 lub wyższych mogą wykorzystać produkty firmy 3Dconnexion: SpacePilot™, SpaceExplorer™, SpaceTraveler™ i SpaceNavigator™ do równoczesnego przesuwania, przybliżania, oddalania i obracana modeli 3D.

– To naprawdę duży przełom, ponieważ PDF jest najbardziej popularnym, elektronicznym formatem plików wykorzystywanym przy przeglądaniu i wymianie projektów 3D – mówi Rory Dooley, prezes 3Dconnexion. – Nasze urządzenia usprawniają oglądanie projektów 3D i umożliwiają lepsze ich zrozumienie. Kombinacja tego sotware’u i hardware’u jest naprawdę skuteczna.

Wersja 3.1 sterownika 3DxSoftware umożliwia wykorzystanie produktów 3Dconnexion do kontrolowania zarówno dokumentów 2D, jak i modeli 3D. Dokumenty w PDF można przesuwać, przybliżać i oddalać, wykorzystując w tym celu urządzenie SpaceNavigator obsługiwane przez wolną rękę – druga ręka obsługuje zwykłą myszkę. Aby manipulować modelem 3D wkomponowanym w dokument należy kliknąć w niego myszką; użytkownicy mogą go przesuwać, przybliżać, oddalać i obracać za pomocą SpaceNavigator’a i jednocześnie wybierać komendy oraz funkcje w dokumencie za pomocą myszki.

– Acrobat 3D usprawnia współpracę ludzi poprzez umożliwienie dużym grupom korzystania z interaktywnych, uniwersalnych dokumentów PDF, dzięki którym można szybciej, bezpieczniej i korzystniej finalizować najważniejsze procesy komunikacyjne wymagające wizualizacji 3D – stwierdził Bahman Dara, Senior Product Marketing Manager, pracujący w Knowledge Worker Business Unit w firmie Adobe Systems Incorporated..

Ceny i dostępność

Wersja 3.1 sterownika 3DxSoftware jest już dostępna do darmowego ściągnięcia ze strony www.3Dconnexion.com/support dla wszystkich właścicieli urządzeń 3Dconnexion. Sterownik 3Dconnexion dla systemu Macintosh®, 3DxMacWare, wspierający Adobe Reader 8 spodziewany jest na czerwiec 2007.