Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Uzupełnianie przysłowiowej luki

-- środa, 08 lipiec 2009

Mapowanie narzędzia komputerowego na ludzi i na problem — narzędzie musi być w stanie równie dobrze mapować ludzi jak i sam problem.

W jednym z artykułów poświęconym mechatronice, “Is ‘Engineer Programmer’ An Oxymoron?” (Czy inżynier programista jest pojęciem będącym oksymoronem?), postawiłem pytanie zawarte w tytule, a teraz chciałbym dalej je rozważać. Jestem przekonany, że większość ludzi zgodzi się z tym, iż spora część inżynierów, zarówno młodych jak i starszych, obawia się tradycyjnego kodu — jak C czy Assembly — do takiego stopnia, że przekazują sterowanie komputerem specjaliście od oprogramowania, a bardzo rzadko, jeśli w ogóle, sam program. Z tego wynika, że pojęcie “inżynier programista” jest rzeczywiście oksymoronem! To rodzi pytanie: Co takiego jest w programowaniu komputerowym, co wydaje się być tak nie na miejscu w inżynieryjnym rozwiązywaniu problemu i wprowadzaniu tego rozwiązania, że inżynier woli je zlecić zewnętrznemu programiście komputerowemu, w ogóle nie włączyć go do całego procesu albo nawet zaprojektować skomplikowane rozwiązanie, aby nie musieć tego robić?

Zamiast poszukiwać osób, których można by winić za tę sytuację — a tu trzeba by zacząć przede wszystkim ode mnie samego jako od edukatora w dziedzinie inżynierii — próbowałem dojść do pewnych wniosków i dojść do sedna problemu. Udało mi się porozmawiać z Andy Watchornem, Academic Field Engineer firmy National Instruments w czasie jednej z jego wizyt. On, ja i mój kolega z Marquette, Profesor Phil Voglewede, odbyliśmy na ten temat stymulującą dyskusję. Oto kilka wniosków, które powstały dzięki tej rozmowie.

Inżynierowie rozwiązują problemy, pomagając w ten sposób społeczeństwu. Aby móc rozwiązywać je w sposób skuteczny, inżynierowie wykorzystują narzędzia komputerowe. Człowiek, komputer i dany problem powinni pozostawać w idealnej harmonii w czasie całego procesu rozwiązywania problemu. Idealne narzędzie komputerowe mapuje płynnie topografię obszaru problemowego i doświadczeń zaangażowanych osób. Zarówno doświadczonym, jak i niedoświadczonym inżynierom narzędzie komputerowe oferuje bezcenne poglądy na kwestie umożliwiające rozwiązanie problemu, jeśli jest w stanie jednocześnie i równie dobrze mapować topografię samego problemu oraz sposób, w jaki człowiek rozwiązuje dany problem. A więc, aby narzędzie komputerowe mogło pozostawać równie pożyteczne w czasie całego procesu projektowania, musiałoby tak samo mapować po obu stronach — po stronie problemu i po stronie osoby rozwiązującej ten problem.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Konferencja SAFETY 2019
2019-10-24 - 2019-10-24
Miejsce: Wrocław
WARSAW INDUSTRY WEEK 2019
2019-11-13 - 2019-11-15
Miejsce: PTAK WARSAW EXPO

Katalog

DPS Software
DPS Software
Postępu 6
02-676 Warszawa
tel. 22 339 64 00

OMNI3D Sp. z o.o.
OMNI3D Sp. z o.o.
ul. Garbary 64
61-758 Poznań
tel. +48 61 666 12 34

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2019 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce