Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Świt nanoenergii

-- środa, 08 lipiec 2009

Nasz przetwornik bierze to niskie napięcie i zwiększa je do około 5V, z możliwością regulacji - twierdzi Parmenter z Freescale. W ten sposób można do czegoś wykorzystać uzyskaną energię.

Nowe zastosowania dla małej mocy

Co więcej, zakres możliwości rośnie. Potencjalne zastosowania obejmują urządzenie otwierające drzwi garażu, systemy czujników elektronicznych dla żołnierzy i telefony komórkowe.

Ubierając chomika w koszulkę zawierającą cztery nanogeneratory, naukowcy uzyskali prąd o natężeniu około 0,5 nA.

W telefonach komórkowych wzmacniacz RF wydziela ciepło - stwierdza Parmenter. Co by się stało, gdyby umieścić tam mały radiator? Jedna strona się rozgrzewa, druga ochładza i można wykorzystać ciepło odpadowe do ładowania baterii.

Parmenter twierdzi, że Freescale otrzymała dziesiątki próśb o pomoc techniczną we wdrażaniu takich systemów. Prowadzimy rozmowy z ludźmi, którzy wytwarzają przenośne urządzenia wszelkiego rodzaju, w tym na potrzeby obrony i bezpieczeństwa kraju - stwierdza. Rozmawiamy z ludźmi, którzy produkują radiostacje dla zestrzelonych pilotów. Ludzie chcą się pozbyć baterii – a przynajmniej chcą je rzadziej ładować.

Niektóre firmy mówią nawet o wykorzystaniu ciepła ludzkiego ciała jako źródła energii. Podobno pewien producent projektuje bandaże z wbudowanym termometrem, a inny próbuje wykorzystywać gradienty temperatury ludzkiego ciała do zasilania komputerów używanych na polu walki.

Kilka miesięcy temu powiedziałbym, że nikt nie może wykorzystywać tak małej mocy - twierdzi Parmenter. Ale teraz można coś z nią zrobić.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Konferencja SAFETY 2019
2019-10-24 - 2019-10-24
Miejsce: Wrocław
WARSAW INDUSTRY WEEK 2019
2019-11-13 - 2019-11-15
Miejsce: PTAK WARSAW EXPO

Katalog

DPS Software
DPS Software
Postępu 6
02-676 Warszawa
tel. 22 339 64 00

OMNI3D Sp. z o.o.
OMNI3D Sp. z o.o.
ul. Garbary 64
61-758 Poznań
tel. +48 61 666 12 34

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2019 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce