Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Świt nanoenergii

-- środa, 08 lipiec 2009

Studenci sugerują zastosowanie tej technologii na dworcach lotniczych i stacjach kolejowych, przez które przewijają się setki tysięcy podróżnych dziennie. Jest masa energii, którą zużywają ludzie przechodzący przez centra handlowe i porty lotnicze - twierdzi Eckhard Groll, profesor budowy maszyn na Purdue i autor zajmujący się projektem elektrycznej podłogi.

Jednak Groll twierdzi, że technologia ta nie jest jeszcze gotowa do dostarczania prądu w okresie szczytowego obciążenia sieci. Umieszczanie piezoelementów w każdej płytce jest nieopłacalne – dodaje. Nawet jeśli koszty produkcji spadną wraz ze wzrostem wielkości produkcji, koszt płytek nie zbliży się do kosztu wykładzin dywanowych czy linoleum. A to – mówi – będzie decydującym czynnikiem dla wielu technologii wykorzystujących niekonwencjonalne źródła energii.

Druciki z tlenku cynku działają jako “nanogeneratory”, wytwarzając mniej niż nanoamper prądu elektrycznego, gdy się je rozciąga lub zgina. W przeciwieństwie do konwencjonalnych piezoelementów, nanogeneratory nie potrzebują częstotliwości rezonansu, by wytwarzać prąd.

Pojawia się pytanie, ile kosztuje podłoga tego typu i ile prądu faktycznie ona wytworzy? Przy obecnych cenach energii, może upłynąć sporo czasu, zanim inwestycja się zwróci - stwierdza Groll. Ale w miarę, jak elektryczność będzie drożała, a ceny produkcji będą spadać, za dziesięć lat sprawa może wyglądać inaczej.

Aby takie systemy mogły w końcu odnieść sukces, trzeba pokonać jeszcze jedną przeszkodę. Większość technologii „nanoenergetycznych” operuje w zakresie od kilku milivoltów do około 800 mV – jest to za mało dla wielu urządzeń zagnieżdżonych. Aby rozwiązać te problemy, producenci elektroniki zaczęli wprowadzać na rynek przetworniki, których celem jest zwiększenie pozyskanego napięcia do bardziej przydatnego poziomu.

Freescale Semiconductor opracowała na przykład ultraniskonapięciowy przetwornik dc/dc, przeznaczony do zastosowań związanych z ogniwami słonecznymi i innymi systemami uzyskującymi energię z niekonwencjonalnych źródeł. Urządzenie to umożliwia pracę na poziomie nawet 0,25 V. To istotne, bo większość obwodów scalonych nie może się uruchomić na poziomie niższym niż typowe napięcie załączeniowe tranzystora, które wynosi około 0,7 V.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Fabryka Roku 2020
2020-12-09 - 2020-12-09
Miejsce: Warszawa
Konferencja DESIGNTECH 2021
2021-03-04 - 2021-03-04
Miejsce: Wrocław
Konferencja i Wystawa SMART AUTO 2021
2021-05-27 - 2021-05-27
Miejsce: Wrocław
Konferencja i Wystawa BATTERY POWER 2021
2021-05-27 - 2021-05-27
Miejsce: WrocławO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2020 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce