Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Świt nanoenergii

-- środa, 08 lipiec 2009

Większość materiałów piezoelektrycznych wykorzystuje częstotliwość rezonansu do wytwarzania prądu - stwierdza Wang. Nasz jest o wiele mniejszy i nie potrzebujemy takiej częstotliwości.

Faktycznie, piezoelektryczny materiał Wanga może wytwarzać prąd przy częstotliwościach od kilku herców do setek kiloherców. To istotna różnica w stosunku do konwencjonalnych elementów piezoelektrycznych, które są podparte niczym trampolina, wymagają silnego odkształcenia i powstania częstotliwości rezonansu do wytwarzania energii elektrycznej.

Aby wyprodukować więcej energii, zespół badawczy Wanga może wytwarzać nanogeneratory w formie arkuszy. Zawierają one pojedyncze druciki z tlenku cynku, otoczone elastycznym substratem polimerowym. Na końcach drucików umieszczone są styki i bariera Schottky- ’ego do kontroli przepływu prądu. “Arkusz” zawierający około 10 000 nanogeneratorów ma około 4 cm długości, dodaje Wang.

Wang twierdzi także, że zdolność do wytwarzania energii z praktycznie wszystkich częstotliwości mechanicznych umożliwia tej technologii obsługę różnorodnych zastosowań medycznych. Specjaliści od spraw obrony widzą w niej źródło zasilania maleńkich wykrywaczy gazu dla żołnierzy.

Wszystko, czego nam potrzeba, to odkształcenie – wyginanie w tył i w przód – dowolny typ zaburzeń mechanicznych - nadmienia. To kluczowa różnica i naprawdę rozszerza ona zakres zastosowań dla tej technologii.

Gotowi na szczytowe obciążenie?

Badania mające na celu wykorzystywanie rozmaitych źródeł energii sprawiają, że ma się dziś wrażenie, iż energia jest wszędzie. Na Purdue University grupa studentów skonstruowała niedawno podłogę z płytek, która wytwarza energię, gdy się po niej chodzi. W ramach specjalistycznego projektu, studenci skonstruowali niewielki fragment podłogi z płytek o wymiarach 25,4 x 25,4 cm, umieścili cztery elementy piezoelektryczne (oscylatory Thunder firmy Face International) pod każdą płytką, przyśrubowali podłogę do podbudowy i zamontowali sprężyny, by podłoga mogła się uginać. Wynik: gdy przyłoży się siłę, sprężyna jest ściskana, a piezoelementy uaktywniają się, wytwarzając prąd.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Fabryka Roku 2020
2020-12-09 - 2020-12-09
Miejsce: Warszawa
Konferencja DESIGNTECH 2021
2021-03-04 - 2021-03-04
Miejsce: Wrocław
Konferencja i Wystawa SMART AUTO 2021
2021-05-27 - 2021-05-27
Miejsce: Wrocław
Konferencja i Wystawa BATTERY POWER 2021
2021-05-27 - 2021-05-27
Miejsce: WrocławO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2020 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce