Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Świt nanoenergii

-- środa, 08 lipiec 2009

Zwiększając moc baterii

Okazuje się, że są rzeczy, które można zrobić dysponując połową wolta. Na Georgia Institute of Technology pewien naukowiec zademonstrował swój pomysł, wykorzystując chomiki – nie dlatego, że sądzi, iż gryzonie wyprą spalające węgiel generatory, ale dlatego, że chce pokazać, iż nawet najmniejsze ruchy mechaniczne mogą wytwarzać prąd elektryczny. Co więcej, udowadnia on, że używając wystarczającej ilości maleńkich generatorów (nanogeneratorów, jak je nazywa), inżynierowie mogą wyeliminować konieczność używania baterii w niektórych niskonapięciowych urządzeniach.

Zhong Lin Wang, profesor na tej uczelni przekonuje, że arkusz zawierający dziesiątki tysięcy nanogeneratorów mógłby zmieścić się pod ekranem dotykowym Blackberry sprawiając, że urządzenie to mogłoby wytwarzać energię ze stukania palcami. Arkusze te można byłoby też wykorzystywać do zasilania czujników mierzących poziom cukru we krwi lub do wspomagania baterii we wszczepianych urządzeniach medycznych, takich jak defibrylatory.

Jedynym powodem, dla którego to zrobiliśmy, jest fakt, że baterie się wyczerpują - twierdzi Wang. Jeśli masz mały generator, możesz go zintegrować z baterią i wtedy nie trzeba już tak często wymieniać baterii.

Rzeczywiście, zdaniem Wanga, niektóre urządzenia mogłyby być zasilane wyłącznie za pomocą nanogeneratorów, mimo że potrzebne mogłyby okazać się tysiące lub nawet miliony nanourządzeń do zasilania niewielkiego urządzenia elektronicznego, takiego jak telefon komórkowy.

Trzeba zaznaczyć, że nanogeneratory Wanga faktycznie są maleńkie. Mają one postać niezwykle małych drucików i zostały wykonane z tlenku cynku i ich średnica wynosi od 100 do 800 nm, a długość: 100 do 500 μm. Innymi słowy, ich średnica to mniej więcej 1/50 średnicy ludzkiego włosa; długość około 10 średnic włosa. Oprócz tego, ilość energii elektrycznej, jaką wytwarzają, jest tak samo mała. Niedawno, gdy Wang i jego współpracownicy na Georgia Tech ubrali chomika w koszulkę zawierającą cztery nanogeneratory, wytworzyła ona 0,5 nA prądu.

Nanogeneratory wytwarzają energię dzięki efektowi piezoelektrycznemu – dobrze znanemu zjawisku polegającemu na tym, że dany materiał wytwarza niewielką ilość energii elektrycznej w reakcji na obciążenie mechaniczne. Nanogeneratory Wanga różnią się jednak od innych urządzeń piezoelektrycznych – są w stanie wytwarzać prąd z praktycznie dowolnych ruchów mechanicznych.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Fabryka Roku 2020
2020-12-09 - 2020-12-09
Miejsce: Warszawa
Konferencja DESIGNTECH 2021
2021-03-04 - 2021-03-04
Miejsce: Wrocław
Konferencja i Wystawa SMART AUTO 2021
2021-05-27 - 2021-05-27
Miejsce: Wrocław
Konferencja i Wystawa BATTERY POWER 2021
2021-05-27 - 2021-05-27
Miejsce: WrocławO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2020 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce