Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

„Second Life”

-- wtorek, 01 maj 2007

Co wirtualna rzeczywistość może mieć wspólnego z inżynierią? Znawcy tematu odpowiedzą: niemalże wszystko. Nie chodzi tu tylko o urządzenia elektroniczne, wydajne procesory graficzne, systemy obliczeniowe, które potrafią przetwarzać ogromną liczbę informacji niezbędnych do tworzenia „wirtualnych światów”.

Coraz więcej firm skłania się do idei budowy cyfrowych prototypów. Cyfrowych, wirtualnych odpowiedników przedmiotów rzeczywistych, osadzonych w wirtualnych warunkach, będących ekwiwalentem rzeczywistości.

Cel jest oczywisty: redukcja kosztów związanych z procesem projektowania i wdrażania nowych produktów bez utraty możliwości „przetestowania” zaprojektowanego urządzenia, przedmiotu – w najróżniejszych warunkach.

Oprogramowanie CAD/CAM w coraz większym stopniu pozwala na zbadanie właściwości projektu jeszcze zanim opuści on „trzewia” komputerów. Co więcej, istnieją już programy pozwalające na dokładne zasymulowanie etapów wytwarzania danego detalu na określonym typie obrabiarki, mającej oczywiście swój odpowiednik w świecie rzeczywistym. Ale to nie wszystko.

Nakładem pracy wielu informatyków powstał zdumiewający twór nazwany „Second Life”. Wirtualny świat, w którym można umieścić swój „odpowiednik” i prowadzić niemalże drugie życie, realizować niedostępne marzenia – z tym małym zastrzeżeniem, że w wirtualnym świecie pieniądze potrzebne na realizację tych marzeń trzeba niestety wyciągnąć z własnej kieszeni – bynajmniej nie... wirtualnej.

Ale „Second Life” wykorzystywane jest także dla... spotkań zarówno towarzyskich, jak coraz częściej biznesowych. Osoby przebywające w różnych miejscach na świecie mogą spotkać się w tej alternatywnej, cyfrowej „rzeczywistości”. Mogą do niej wprowadzić cyfrowy prototyp urządzenia, maszyny, pojazdu, które mają być tematem takiego spotkania. Brzmi interesująco i pięknie, ale... na wszystko potrzebny jest czas. A tego ostatnio zaczyna brakować coraz bardziej.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Konferencja SAFETY 2019
2019-10-24 - 2019-10-24
Miejsce: Wrocław
WARSAW INDUSTRY WEEK 2019
2019-11-13 - 2019-11-15
Miejsce: PTAK WARSAW EXPO

Katalog

DPS Software
DPS Software
Postępu 6
02-676 Warszawa
tel. 22 339 64 00

OMNI3D Sp. z o.o.
OMNI3D Sp. z o.o.
ul. Garbary 64
61-758 Poznań
tel. +48 61 666 12 34

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2019 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce