Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Przemysł samochodowy spieszy w stronę ERY ETANOLU

-- piątek, 28 listopad 2008

Czerocylindrowy HHR Chevroleta zostanie przystosowany do E85 w 2009 r.

Generalnie chodzi o alkohol ze sfermentowanego zboża. O bimber. Samogon. Jednak ten samogon niedługo zmieni sposób, w jaki napędzamy nasze samochody. Alkohol, lepiej znany jako etanol, wyłonił się jako kluczowy punkt narodowej debaty na temat energii. Postrzegany jest jako rozwiązanie wielu problemów: od wysokich cen benzyny, poprzez globalne ocieplenie, po nienasycony apetyt na zagraniczną ropę. Dlatego właśnie farmerzy, politycy i dyrektorzy fabryk pojazdów domagają się jego przyspieszonej produkcji.

Istotna przyczyna przejścia na etanol ma swoje źródło w Energy Independence and Security Act (ustawie o Niezależności Energetycznej i Bezpieczeństwie Energetycznym) z 2007 roku, która została podpisana przez Kongres USA w grudniu 2007 roku. Wśród wielu postanowień ustawa ta wzywa m.in. do zwiększenia produkcji biopaliw z 17,8 miliardów litrów produkowanych w 2007 r. do 136 miliardów litrów do 2022 r. Z kukurydzy będzie produkowanych 57 miliardów litrów, a pozostała ilość pochodzić będzie z innych źródeł, takich jak trzcina cukrowa, a być może nawet śmieci, czy zużyte opony.

Według niektórych naukowców proces przemiany kukurydzy na etanol to strata czasu, ponieważ wymaga on niemal tyle samo energii do wyprodukowania, ile można z niego uzyskać. Pozostali twierdzą, że proces ten stanowi jedynie etap na drodze do uzyskania bardziej energetycznie wydajnego paliwa znanego pod nazwą etanolu celulozowego.

Wszystko to oznacza … chaos nawet, jeśli jest on niewielki. Podczas gdy obrońcy środowiska i ekonomiści spierają się o względne zalety etanolu, inżynierowie prą na-przód, obmyślając nowe konstrukcje silników, a farmerzy przekształcają swoje ziemie uprawne, przynajmniej do czasu, zanim nie pojawi się lepsze rozwiązanie.

Wiemy, że ceny benzyny i artykułów spożywczych pozostaną wysokie – twierdzi John Caupert, kierownik National Corn-To-Ethanol Research Center (Centrum krajowego ds. badań nad uzyskiwaniem etanolu z kukurydzy). Dlatego należy postawić pytanie: czy klienci chcą oddawać swoje ciężko zarobione dolary księciu z Arabii Saudyjskiej, czy amerykańskiemu farmerowi? Etanol daje możliwość wyboru.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Konferencja SAFETY 2019
2019-10-24 - 2019-10-24
Miejsce: Wrocław
WARSAW INDUSTRY WEEK 2019
2019-11-13 - 2019-11-15
Miejsce: PTAK WARSAW EXPO

Katalog

OMNI3D Sp. z o.o.
OMNI3D Sp. z o.o.
ul. Garbary 64
61-758 Poznań
tel. +48 61 666 12 34

DPS Software
DPS Software
Postępu 6
02-676 Warszawa
tel. 22 339 64 00

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2019 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce