Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Pakowanie: Strefy bezpieczeństwa

-- niedziela, 07 luty 2010

Programowalna technologia zabezpieczeń zmniejsza rozmiar stanowisk zrobotyzowanych do pakowania

Programowalne systemy zabezpieczeń robotów stanowią  nową technologię, która może być narzędziem do zmniejszania zarysów powierzchni zajmowanej przez systemy zrobotyzowane stosowane przy pakowaniu. Ponadto, poprzez włączanie rozwiązań zabezpieczających w zakres działania sterownika robota, rozwiązania te eliminują potrzebę oraz koszty zewnętrznych urządzeń zabezpieczających, takich jak kurtyny świetlne, wyłączniki krańcowe i inne systemy związane z zabezpieczeniami.


     
Największa korzyść wynikająca z programowalnych rozwiązań zabezpieczających wynika z tego, że rozwiązania te zmniejszają całkowity obszar dla samego robota, co daje istotne oszczędności w przypadku linii do pakowania, gdzie przestrzeń ma znaczenie – twierdzi Sal Spada, analityk przemysłu z Grupy Doradczej ARC.
     
Spada stwierdza, że w przeszłości rozwiązania dotyczące zabezpieczeń stanowisk zrobotyzowanych polegały na analizie skrajnie niekorzystnych przypadków, dotyczącej zarówno zasięgu ramiona robota jak i czasów zatrzymań. Aby spełnić normy bezpieczeństwa dla stanowiska zrobotyzowanego, wymagało to często przyjęcia dużo większego obrzeża strefy ochronnej niż jest to potrzebne dla danego zastosowania. Mówi on, że nowa technologia zabezpieczeń dobrze pasuje do zastosowań w czynnościach pakowania. W ostatnich paru latach widział już skłonności do zmniejszania i przekształcania otoczenia wokół stanowisk zrobotyzowanych, wraz z dążeniem do eliminowania koniecznej ilości ogrodzeń.
     
To, co dają te nowe technologie, to możliwość monitorowania położenia robota w sposób bezpieczny, wykorzystując strefy bezpieczeństwa (obszary w przestrzeni). Robot jest tak ustawiany, aby nigdy nie mógł opuścić tej strefy. Użytkownik może określić rozmiar i lokalizację stref stosownie do rozwiązania projektowego maszyny i ograniczyć zarys stanowiska tak, aby pasowało ono do jego fizycznego obrysu s w odniesieniu do możliwości zasięgu robota. Aby osiągnąć wymagany poziom zabezpieczenia (taki jak Kategoria 3 lub wyższa, zgodnie z normą ISO 13849-1), systemy te wykorzystują podwójne procesory dla zapewnienia wymaganej niezawodności. Jest to rozwiązanie stosowane przez większość dostawców bezpiecznych sterowników PLC.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

FARO 3D Conference 2017
2017-04-27 - 2017-04-28
Miejsce: Stuttgart, Niemcy

Katalog

CS-Lab s.c.
CS-Lab s.c.
Wojska Polskiego 65a
85-825 Bydgoszcz
tel. 52 374 74 34

Prodart
Prodart
Bociana 22
31-231 Kraków
tel. 12 6145210

CAD-Project
CAD-Project
Stefana Czarnieckiego 35/9
53-626 Wrocław
tel. 717223347

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2017 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce