Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Okablowanie ciała

-- niedziela, 01 styczeń 2006

Gdy Jesse Sullivan chce poruszyć protezą ręki, wystarczy, że o tym pomyśli. Okablowanie – będące dziełem natury i cyfrowo sterowana kończyna – najnowsze osiągnięcie techniki – dokonują reszty

Brzmi to jak science fiction; bioniczna ręka, która po nasadzeniu na kikut amputowanej kończyny ma możliwości ruchowe i pełną sprawność prawdziwej ręki. Od czasów Luke Skywalkera bohaterowie filmów mocowali je sobie, przyglądając się im z nadzieją i wyginając palce w tańcu zwycięstwa, aby pokazać, że ich sztuczne kończyny są tak dobre, jak oryginalne dzieła natury.

Fantazja filmowa? Chyba nie

Lekarze z Instytutu Rehabilitacji w Chicago na początku tego roku zainicjowali nową technologię, montując Jesse Sullivanowi nowy bark. Sullivan, elektryk zatrudniony w firmie energetycznej w Tennessee, został porażony prądem, co spowodowało konieczność amputacji... obu rąk. Nagle stał się posiadaczem sztucznych kończyn, które umożliwiły mu poruszanie przegubem i przedramieniem, zginanie w łokciu, chwytanie dłonią, i, co najbardziej niewiarygodne – umożliwiły czucie. Podobnie jak Luke Skywalker, Jesse potrzebował zaledwie kilku minut, by się przyzwyczaić do nowych kończyn, a stało się to możliwe dzięki zastosowaniu schematu połączeń neuronowych, przypominającego system stworzony przez naturę.
– Szczególnie ciekawe jest to, że Jesse po prostu może robić to samo, co robił przed wypadkiem. Jeżeli chce coś podnieść ze stołu lub sięgnąć po przedmiot znajdujący się nad głową, jego proces myślowy jest dokładnie taki sam, jak u innych – zauważa Bill Hanson, prezes Liberating Technologies, Inc., firmy, która wyprodukowała sztuczne ręce Sullivana. Hanson dodaje, że dzięki temu, iż proteza jest tak podobna do prawdziwej ręki, Sullivan nauczył się posługiwania nią w ciągu zaledwie 90 minut.
– Tam w środku dzieje się bardzo wiele – dodaje Kelvin Englehart, zastępca dyrektora Instytutu Inżynierii Biomedycznej Uniwersytetu Nowy Brunszwik, a zarazem współautor projektu. – Dla użytkownika nauka oznacza jedynie krótkie przystosowanie.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

ITM Polska 2019 Innowacje-Technologie-Maszyny
2019-06-04 - 2019-06-07
Miejsce: Poznań
Konferencja SAFETY 2019
2019-10-24 - 2019-10-24
Miejsce: Wrocław
WARSAW INDUSTRY WEEK 2019
2019-11-13 - 2019-11-15
Miejsce: PTAK WARSAW EXPO

Katalog

DPS Software
DPS Software
Postępu 6
02-676 Warszawa
tel. 22 339 64 00

OMNI3D Sp. z o.o.
OMNI3D Sp. z o.o.
ul. Garbary 64
61-758 Poznań
tel. +48 61 666 12 34

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2019 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce