Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

IIoT odpowiedzią na wyzwania w przemyśle XXI wieku

-- środa, 08 sierpień 2018

Pod koniec XIX wieku Rewolucja Przemysłowa stała się faktem. Od najwcześniejszych jej dni przedsiębiorcy zastanawiali się, w jaki sposób zoptymalizować efektywność procedur oraz pracy. Na początku XX wieku Henry Ford odnalazł magiczny przepis na maksymalizację efektywności w fabrykach. Chodziło o trzy podstawowe składniki: racjonalizacja, standaryzacja i wprowadzenie masowej produkcji. W ten sposób narodził się współczesny model przemysłu, który z powodzeniem funkcjonował przez długi czas.

Wyzwania dla przemysłu

Dzisiaj, w drugiej dekadzie XXI wieku, przed przedsiębiorcami stoją dwa kolejne wyzwania na miarę epoki.

  • Szybki rozwój branży. Przy nieustannie zmieniających się pragnieniach i marzeniach konsumentów, każda firma musi być parę kroków do przodu – nie wspominając już o innych czynnikach, które są poza kontrolą (żyjemy w czasach, w których jeden tweet może wywrócić wartość firmy na rynku do góry nogami).
  • Konieczność zaadresowania problematyki odpowiedzialności społecznej. To nie tylko kwestia społecznej odpowiedzialności, ale też i regulacji prawnych. Najczęstsze przykłady działań podejmowanych przez firmy to próby zmniejszenia emisji CO2 czy położenie nacisku na propagowanie dobrych praktyk.

Optymalizacja efektywności pracy i procesów jest wyzwaniem. W takich przypadkach wielkim wsparciem okazuje się wdrożenie Industrial Internet of Things, czyli przemysłowego Internetu Rzeczy. Tymczasem jak wynika z badań w całej Polsce wydatki na tę technologię miały wynieść zaledwie 49 USD per capita w 2017. W międzyczasie globalna konkurencja już korzysta
z dobrodziejstw IIoT.

Rozwiązaniem jest wykorzystywanie danych

W przypadku, gdy nie da się wszystkiego kontrolować, dane są niezbędne do klarownego wytyczenia dalszej drogi postępowania. W branży zdarza się wiele sytuacji, w których raz już wdrożone sposoby optymalizacji procesów będą musiały być jeszcze raz dostosowane do bieżącej sytuacji. Chociażby w przypadku konieczności nagłego zwiększenia tempa produkcji, aby dotrzymać kroku trendom – albo przeciwnie, gdy zajdzie potrzeba spowolnienia po zakończeniu intensywnego sezonu handlowego.

W jaki sposób do tego podejść? Porządnie zebrane i przeanalizowane dane z łatwością można przełożyć na optymalną produkcję we wszystkich oddziałach firmy przez 24 godziny na dobę. Nawet teraz, gdy konsumenci przyzwyczajeni do różnorodności chcą wyboru w postaci 50 różnych smaków produktów, które kiedyś były dostępne tylko w jednym wariancie, lub produktów personalizowanych specjalnie dla nich. Wartość analizy w takiej sytuacji jest kluczowa.

EcoStruxure™ Asset Advisor proaktywnie adresuje problemy wewnątrz sprzętu elektrycznego, aby zapobiegać ryzykom związanym z potencjalnymi awariami. Mechanizmy analityki dostarczane przez EcoStruxure™ Advisor umożliwiają dobranie optymalnych parametrów produkcyjnych. To dzięki urządzeniom podłączonym do przemysłowego Internetu Rzeczy możliwa jest kontrola efektywności i szybkości procesów (np. w przeliczeniu na godzinę) oraz ich nieustanna optymalizacja. Magiczny przepis Henry’ego Forda został odkryty na nowo – wzór na efektywność przemysłu w cyfrowej erze to cztery kluczowe czynniki: łączność, mobilność, analiza i sztuczna inteligencja.

Tak naprawdę to jednak dopiero początek – tłumaczy Ireneusz Martyniuk, Wiceprezes Pionu Przemysłu w Schneider Electric. – Firmy operujące w dziedzinie Internetu Rzeczy i związanych z nim urządzeń muszą zastanowić się również nad sposobem dostarczania tego typu rozwiązań. W Schneider Electric nieustannie nad tym myślimy, proponując naszym klientom elastyczną architekturę oprogramowania, która może być z łatwością zaadaptowana do potrzeb każdego przedsiębiorstwa.

W przedsiębiorstwie podłączonym do przemysłowego Internetu Rzeczy setki, jeśli nie tysiące, czujników codziennie komunikują się ze sobą, przekazując niezliczone ilości danych.

Wystarczy pomyśleć o tym, że niektóre systemy teraz mają ponad 200 parametrów, które można ustawić. Kiedyś mieliśmy do dyspozycji tylko cztery czy pięć sposobów konfiguracji danego urządzenia – komentuje Ireneusz Martyniuk ze Schneider Electric. – To pokazuje niesamowity postęp, który dokonał się w światowym przemyśle. A według analizy Accenture do 2030 roku przemysłowy Internet Rzeczy ma wzbogacić globalną ekonomię nawet o 12,3 kwintylionów dolarów.

IIoT technologią przyszłości w przedsiębiorstwach

Przemysłowy Internet Rzeczy może mieć wiele zastosowań: maszyny kontrolujące procesy
i wykrywające ryzyko, monitorowanie stanu przedsiębiorstwa zapobiegające przestojom czy awariom czy też sztuczna inteligencja, która pomaga w znalezieniu równowagi między efektywnością energetyczną i operacyjną. W rezultacie przedsiębiorstwa, które wykorzystają możliwości przemysłowego Internetu Rzeczy, mogą liczyć na redukcję zużycia energii nawet do 20% oraz potencjalny wzrost produktywności pracowników aż o 25%. Co więcej, 63% właścicieli firm i fabryk na całym świecie uznaje Internet Rzeczy za strategiczny wybór, który pomoże im w efektywniejszym konkurowaniu z innymi.


Źródło: Schneider Electric

  1. McKinsey Global Institute, The Internet of Things: Mapping the value beyond the hype, źródło: McKinsey Global Institute

2. IDC, Worldwide Semiannual Internet of Things Spending Guide, źródło: IDC

3. IDC, Worldwide Semiannual Internet of Things Spending Guide, źródło: IDC


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Konferencja SAFETY 2019
2019-10-24 - 2019-10-24
Miejsce: Wrocław
WARSAW INDUSTRY WEEK 2019
2019-11-13 - 2019-11-15
Miejsce: PTAK WARSAW EXPO

Katalog

DPS Software
DPS Software
Postępu 6
02-676 Warszawa
tel. 22 339 64 00

OMNI3D Sp. z o.o.
OMNI3D Sp. z o.o.
ul. Garbary 64
61-758 Poznań
tel. +48 61 666 12 34

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2019 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce