Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Elastomery stają się proekologiczne

-- sobota, 06 luty 2010

Rozwój technologiczny stwarza dla elastomerów nowe techniczne możliwości, dając projektantom i producentom nowe możliwości opracowywania ekologicznych produktów. Jednym z takich obiecujących zastosowań jest nanofiltracja wody zasilającej, gdzie istniejące technologie są kosztowne lub niewystarczające ze względu na wzrastające zapotrzebowanie na słodką wodę w wielu częściach świata.
 
Obecne membrany do odwróconej osmozy cechuje brak dostatecznej tolerancji chloru, ze względu na ich zależność od chemii poliamidów; tolerujące chlor materiały membranowe stanowiłyby wielką wartość dla przemysłu – twierdzi Donald R. Paul, kierownik z Texas Materials Institute (Teksańskiego Instytutu Materiałowego) i profesor wydziału inżynieryjnego University of Texas (Uniwersytetu Teksańskiego).
     
Odwrócona osmoza jest to proces filtracji, w którym przepuszczanie roztworu przez membranę wymuszone jest ciśnieniem, zatrzymującym sól po jednej stronie i pozwalającym na przechodzenie wody na drugą stronę.
     
Sulfonowane polimery zostały określone jako obiecujące materiały do zastosowań w budowie membran, włącznie z zastosowaniem do membran ogniw paliwowych i membran do odwróconej osmozy – napisał Paul w referacie przedstawionym na tegorocznej Konferencji Technicznej Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Tworzyw Sztucznych. Dwóch kolegów Paula z Texas Materials Institute - Geoffrey M. Geise oraz B.D. Frejman, było współautorami tego referatu.
     
Wśród najbardziej interesujących materiałów przewidywanych do zastosowania są sulfonowane kopolimery blokowe, o których się mówi, że charakteryzują się doskonałymi właściwościami transportu wody, odpornością chemiczną, selektywną przepuszczalnością gazu i właściwościami jonowymiennymi, jak również dużą wytrzymałością mechaniczną, zarówno w mokrym jak i w suchym środowisku.
     
Przewidywane są nowe techniczne rozwiązania do zastosowania w odsalaniu, elektrodejonizacji, elektrodializie, nawilżaniu i osuszaniu, „oddychającej” odzieży ochronnej, separatorach akumulatora, membranach ogniwa paliwowego, czujnikach i siłownikach, odwróconej osmozie, urządzeniach medycznych, filtracji, separacji gazu, odzieży i odzieży sportowej, odzyskiwaniu energii i zabezpieczeniach przed zanieczyszczeniami.
     
Latem tego roku, na Krajowej Wystawie Tworzyw Sztucznych w Chicago, podczas Międzynarodowego Konkursu Projektowania Tworzyw Sztucznych, którego jednym ze sponsorów było Design News, firma Kraton zaprezentowała materiały MD9150 i MD9200. Materiały te były użyte w formie powiązanych pęczków rurek, które oczyszczają lub odsalają wodę.
     
Opracowaliśmy ten polimer, aby konkurował z najwyższej klasy membranami – powiedział dr Lothar Freund, wiceprezes do spraw technologicznych w firmie Kraton, w wywiadzie dla Design News. Wiele obecnie stosowanych membran nie jest odporna na chlor. Tak więc, w jednym procesie, możemy odsalać wodę bez usuwania chloru.
     
Firma Kraton stworzyła nową architekturę kopolimeru pentablokowego, gdzie polistyrenowy midblock jest modyfikowany grupą kwasu sulfonowego. Polimerem prekursorowym jest poly (t-butyl styrene-b-(ethylene-r-propylene)-b- styreneb-(ethylene-rpropylene)-b-(t-butyl styrene) copolymer) lub (tBS-EP-S-EPtBS). Blok styrenowy jest selektywnie sulfonowany poprzez siarczan RCO (acyl sulfate chemistry).
     
Poprzez zmianę poziomu sulfonowania można uzyskać zdolność do wymiany jonowej w zakresie 0,4 do 2,0 meq/g (miliekwiwalent na gram). Jonoselektywność oraz unikalna architektura polimerowa daje w wyniku możliwość wydajnego odsalania.
     
Sulfonowane polimery, nałożone na membrany wykonane z włókien rurkowych, tworzą warstwę zdolną do nanofiltracji wody zasilającej. Membrany te łączą w sobie zarówno dużą wytrzymałość jak i hydrofilność, co daje w efekcie bardzo małe zużycie energii. Mogą być one wykorzystane w większych zakładach oczyszczania lub odsalania wody.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Katalog

DPS Software
DPS Software
Postępu 6
02-676 Warszawa
tel. 22 339 64 00

OMNI3D Sp. z o.o.
OMNI3D Sp. z o.o.
ul. Garbary 64
61-758 Poznań
tel. +48 61 666 12 34

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2018 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce